Archeologové objevili tisíce prehistorických jam objevených v okolí Stonehenge. Co skrývají?

Stonehenge je dnes obklopeno travnatými průhledy, ale před 10 000 lety se v této krajině nacházely jámy, které pravděpodobně vykopali pravěcí lovci, když se snažili chytit zvěř, zjistila nová studie.

Podle studie, která byla zveřejněna 9. května v časopise Journal of Archaeological Science, našel tým vědců při průzkumu oblasti kolem Stonehenge důkazy o existenci těchto jam.

Tým provedl průzkum elektromagnetického indukčního pole na ploše asi 2,5 km2 v okolí Stonehenge a k detekci anomálií použil algoritmus. Při tomto typu průzkumu mají vědci u sebe zařízení podobné tyči, které má na obou koncích elektromagnetické cívky. Jedna cívka vytváří elektromagnetické pole, které zařízení umožňuje analyzovat elektrickou vodivost půdy; změny elektrické vodivosti mohou znamenat přítomnost archeologických pozůstatků, jak uvedl server Live Science.

Lovecká past

Algoritmus identifikoval 415 potenciálních velkých jam o průměru větším než 2,4 metru a asi 3 000 menších. Kdy všechny tyto jámy vznikly, není jisté. Tým vykopal devět velkých jam a zjistil, že šest z nich vytvořili lidé v pravěku. To, že je vytvořili lidé, poznali podle artefaktů, které v nich našli, a podle tvaru jam. Nejstarší vykopaná jáma byla stará asi 10 000 let a obsahovala zbytky kamenných nástrojů, které mohly být používány k lovu. Nálezy naznačují, že jáma byla pravděpodobně vyhloubena jako lovecká past na velkou zvěř, jako je tur, jelen a divoké prase.

Zatímco nejstarší známá jáma pravděpodobně sloužila k lovu, jedna z dalších jam pochází z doby před 3 300 lety, tedy z doby po postavení Stonehenge, a může velmi dobře souviset s dlouhodobým obřadním strukturováním krajiny Stonehenge. Kromě toho dvě další jámy, pravděpodobně vybudované pro obřadní účely, pocházejí z doby před přibližně 5 500 lety a 5 200 lety, tedy z doby nedlouho před postavením Stonehenge.

Není jasné, proč pravěcí lidé Stonehenge postavili, ale existuje několik myšlenek, že památka sloužila jako posvátné loviště, místo setkávání komunity, astronomický kalendář, stavba pro zesílení zvuku, hřbitov nebo dokonce útočiště pro starověké léčení.

Zdroj: livescience.com