Iljušin Il-76 sestřelen nad Ukrajinou. Co to bylo za stroj?

Ozbrojené síly Ukrajiny hlásí, že bylo sestřeleno velké dopravní letadlo Il-76. Stroj byl údajně sestřelen poblíž Vasylkova, tedy 40 km od Kyjeva. Co je to za letadlo?

Ukrajina se brání ruské agresi. Obránci Ukrajiny jsou odhodlaní a velmi efektivní. Podle nejnovějších zpráv bylo sestřeleno velké dopravní letadlo Il-76, jak uvádějí ukrajinské ozbrojené síly:

V půl třetí v noci na 26. února stíhačka Su-27 Vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny úspěšně zaútočila na vojenský dopravní letoun IL-76 MD ruských okupačních sil a zničila nepřítele!

Co je to za letadlo? Il-76 je stroj zkonstruovaný v 70. letech 20. století. Byl vytvořen především pro přepravu nákladu na vzdálenost až 4 500 kilometrů, ale po letech bylo rozhodnuto připravit také verzi pro přepravu cestujících. Tuto verzi používají především letecké společnosti působící v postsovětských a afrických zemích, například Air Congo, Uzbekistan Airways a Samara Airlines.

Vojenskou variantu používají mimo jiné Rusové, Číňané (modernizovaná verze pod názvem Xi’an KJ-2000) a Ukrajinci. V prázdné verzi váží Il-76MD 92 t a do vzduchu může vzlétnout s maximální hmotností 195 t. Letí rychlostí 900 km za hodinu, jeho dolet je přes 9 000 km (prázdný) a závisí především na hmotnosti nákladu. Strop IL je 13 km, letoun může být také vybaven výzbrojí, jako jsou 23mm kanóny a 500 kg pumy. Verze MD letounu IL-76 pojme až 240 výsadkových vojáků.

Během operace v Afghánistánu sovětské letectvo uskutečnilo téměř patnáct tisíc letů s využitím strojů Il-76 a přepravilo tak téměř 800 tisíc vojáků a přes 300 tisíc tun nákladu.

Zdroj: Ozbrojené síly Ukrajiny, Wikipedia