Hypersonický letoun Mk 0 dokončil prvotní test. Bude muset být dovybaven vysoce žáruvzdorným pláštěm, který odolá více než 1000 °C 

Startup Hermeus, který navrhuje hypersonický letoun, oznámil dokončení pozemních testů svého bezpilotního prototypu Quarterhorse.

Podle startupu Hermeus bylo dokončeno pozemní testování prototypu Mk 0, což otevírá cestu k budoucímu letovému testování prototypu Mk 1, které je podle plánu naplánováno na rok 2024. Fáze pozemního testování trvala 37 dní a probíhala v Arnoldově inženýrském vývojovém komplexu amerického letectva (USAF) v Tullahomě ve státě Tennessee, píše portál Ainonline.

„Quarterhorse Mk1 úspěšně prokázal pozemní obsluhu integrovaných subsystémů, schopnost pojíždění a účinnou reakci na ztrátu spojení a vliv zpoždění na řízení za letu. Jedná se o významný úspěch, zejména s ohledem na to, že testovací jednotka byla navržena a postavena za pouhých šest měsíců,“ uvedl viceprezident společnosti Hermeus pro testování, Don Kaderbek.

Nyní tým čeká letové testování, dosažení rychlosti pod Mach 3 a dosažení Mach 5. Dosažení deklarované rychlosti Mach 5 (6125 km/h) by překonalo rychlostní rekord letu, který v současnosti drží legendární letoun SR-71 Blackbird (nad Mach 3).

V této souvislosti získal startup mimo jiné finanční prostředky ve výši přibližně v přepočtu cca 1,3 miliardy korun od amerického letectva a firem rizikového kapitálu na podporu programu letových zkoušek Quarterhorse.

Bezpilotní letoun Quarterhorse je vybaven proudovým motorem vyvinutým na základě modifikace motoru General Electric J85. Kromě toho bude muset být letoun dovybaven vysoce žáruvzdorným (i přes 1 000 stupňů Celsia) pláštěm draku. Stojí za zmínku, že konečný návrh se v případě úspěchu s největší pravděpodobností stane novým strojem ve flotile amerického prezidenta.

Zdroj: Ainonline