HIMARS si poradil s ruským raketovým systémem „Uragan“. BM-27 je sovětský samohybný raketomet, který se používá k nasazení kazetové munice

BM-27 „Uragan“ je sovětský samohybný 220mm vícenásobný raketomet, který se používá především k nasazení kazetové munice. Je schopen odpalovat 220 mm rakety z 16 odpalovacích trubic namontovaných na zadní části podvozku ZIL-135 8×8.

BM-27 může používat HE-FRAG, chemické, výbušné nebo rozptylové miny (PTM-3 nebo PFM-1) vybavené raketami se submunicí, z nichž všechny jsou odpáleny elektrickými časovacími roznětkami. Každá raketa váží 280,4 kilogramů. Hlavice váží mezi 90 a 100 kilogramy, v závislosti na typu. Celá salva 16 raket může být vypálena za 20 sekund. Jednou salvou je údajně schopen pokrýt a zničit prostor o rozloze 42 600 m², neboli téměř 4,3 hektaru.

Pohon zajišťují dva osmiválcové dvouřadé vidlicové benzínové motory ZIL-375 o výkonu 2×180 koní se samostatnými převodovkami a kardanovými hřídeli. Na plnou nádrž může po silnici ujet až 500 kilometrů. Před zahájením palby musí být u vozidla raketometu spuštěny stabilizační hydraulické zvedáky a nasazeny ochranné štíty na kabině posádky. Na připravené ploše může raketomet zaujmout pozici a zahájit palbu do tří minut. Do tří minut po odpalu může také opustit pozici. Posádka ve složení řidič, operátor a velitel vozu smí rakety odpalovat i přímo z kabiny, která je do určité míry chráněna proti pěchotním zbraním i proti účinkům zbraní hromadného ničení.

HIMARS si poradil

Podle ukrajinského leteckého průzkumníka je zničení takových odpalovacích zařízení ukrajinskými vojáky nazýváno „tučným cílem“, protože je klíčovou součástí ruské logistiky pro dodávky munice.

Na videu je zachycen úder amerického raketového systému HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) na transportní odpalovací zařízení (TEL) pro ruský raketomet BM-27 „Uragan“. Na záběrech z dronu je vidět, jak TEL vjíždí do krytu, následuje výbuch a hustý oblak kouře, který vyvrcholí koulí plamenů. Následné menší výbuchy naznačují pravděpodobnou detonaci munice.

Zdroj: Kyiv Post