HIMARS mění pravidla hry. Rusové přicházejí o cenné vybavení. Tentokrát to byla rušička signálu R-330Zh Zhitel

Tyto typy systémů elektronického boje jako je R-330Zh Zhitel ruší pozemní a letecké komunikační stanice i satelitní navigaci, což ztěžuje činnost ukrajinských ozbrojených sil, jak uvádí web Defense Express.

Na internetu se objevilo další video, na němž Ukrajinci používají americký raketový dělostřelecký systém HIMARS. Je na něm vidět, jak je zbraň použita k útoku na ruský R-330Zh Zhitel. Záběry byly s největší pravděpodobností pořízeny v Doněcké oblasti. Není však známo, kdy a na kterém konkrétním místě k likvidaci ruského systému elektronického boje R-330Zh Zhitel došlo. Ruské zařízení bylo zaměřeno a následně zneškodněno pomocí amerického raketového dělostřeleckého systému HIMARS. Tento typ zbraně již delší dobu úspěšně působí na Ukrajině. Někteří vojáci dokonce tvrdí, že vzbuzuje u Rusů strach, a to kvůli dešti smrtících raket, které může vypustit.

Systémy HIMARS slouží Ukrajincům již dlouhou dobu

Stojí za to připomenout, že ještě v květnu 2022, před oficiálním rozhodnutím USA o předání systémů HIMARS Ukrajině, úřady v Kyjevě prohlásily, že tyto raketové systémy dlouhého doletu mohou změnit pravidla hry. Šlo o to, že tyto zbraně umožňují odpalovat rakety na vzdálenost stovek kilometrů, čímž se výrazně zvýší možnost vést nejrůznější útoky proti ruským cílům a zároveň se zvýší bezpečnost posádek, které je obsluhují.

Raketový systém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) je odlehčenou verzí amerického raketového systému M270 MLRS, který byl vyvinut v roce 1996 pro americkou armádu. Jeho hlavním účelem je boj proti nepřátelskému dělostřelectvu, pěchotě, lehkým obrněným transportérům nebo podpora zásobování a soustřeďování vojsk. Mobilní systém (odpalovací zařízení jsou umístěna na kolovém podvozku) je určen k rychlému útoku a rychlému stažení z místa útoku dříve, než nepřátelské síly zjistí jeho polohu, jak píše web Military.

Šestnáctitunový systém (pro srovnání, hmotnost M270 MLRS je více než 25 tun) může podporovat standardní střely MLRS ráže 227 mm s doletem 70 km (nese jich šest), moderní řízenou munici GMLRS nebo podkaliberní kazetové střely. HIMARS je rovněž schopen odpalovat taktické střely MGM-140 ATACMS (Army TACtical Missile System), přesně naváděné zbraně s dosahem 25 až 300 km.

Zdroj: redakce, military.com, defence-ua.com