Nové jaderné bomby B61 v Evropě. Polsko se chce připojit k programu sdílení jaderných zbraní. Program sdílení má své podmínky
Polsko je ochotno účastnit se programu sdílení jaderných zbraní NATO. Jedná se o způsob, jakým Spojené státy sdílejí jaderné zbraně se spojenci. Bomby B61 sdílené se zahraničními partnery byly v nedávné době vážně modernizovány. Co o nich víme?
Přítomnost jaderných zbraní v zemi by byla reakcí na rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku, jak píše web The Drive.
Program sdílení jaderných zbraní
Program sdílení jaderných zbraní je památná iniciativa z dob studené války, jejímž cílem je poskytnout Spojeným státům jaderné zbraně spojencům v NATO.
Z formálního hlediska byly tyto zbraně, ačkoli byly rozmístěny na mnoha místech světa, pod dohledem USA. Přesto je program sdílení jaderných zbraní někdy hodnocen jako pokus o obejití Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
V současné době se programu účastní pět zemí – Belgie, Nizozemsko, Německo, Turecko a Itálie. To zahrnuje nejen přítomnost jaderných zbraní na jejich území, ale také nutnost, aby tyto země udržovaly prostředky pro jejich dodávku – v současné době to znamená letadla schopná používat bomby B61.
V případě Německa, které nepoužívá letouny F-16, si to vynutilo rozšíření používání úderných letounů z dob studené války, letounů Panavia Tornado IDS. Od roku 2026 mají být tyto letouny nahrazeny letouny F-35, které Německo nakoupí.
Nové jaderné bomby v Evropě
V rámci programu sdílení jaderných zbraní se již řadu let používají jaderné bomby B61 ve variantách B61-3 a B61-4. Jedná se o staré zbraně s omezenými schopnostmi, vybavené hlavicí W80 s výbušnou silou nastavitelnou v rozmezí 0,3 až 45 nebo 170 kT (tisíce tun TNT).
B61-3 a B61-3 je volně padající bomba, což znamená, že letoun, který ji nese, musí nad cílem přeletět a přesnost zásahu je omezená. Během sestupu je bomba uvedena do rotace, aby se stabilizovala její dráha letu, a samotný sestup je zpožděn padákem vypuštěným z trupu.
Jeho úkolem je umožnit nosiči bomby vzdálit se do bezpečné vzdálenosti a také zpomalit pád natolik, aby rozbuška přežila dopad na zem. To je důležité, protože může být nastaven tak, aby k detonaci nedošlo při dopadu, ale asi půl minuty po dotyku bomby se zemí.
Proces výměny starých bomb začal v prosinci 2022. Téměř 60 let stará zbraň se nyní dočkala nástupce v podobě bomb B61-12. Ty mají hlavici s výbušnou silou nastavitelnou v rozmezí 0,3 až 50 kT a také systém, který umožňuje korigovat let padající bomby, což díky navigačnímu modulu,umožňuje přesně zasáhnout i malý cíl.
Zdroj: redakce, thedrive.com