Francie a Německo budou vyvíjet tank budoucnosti MGCS. Má nahradit Leopard 2 a Leclerc

Německo a Francie uzavřely „průlomovou dohodu“ o vývoji evropského tanku MGCS nové generace, který by měl nahradit tanky Leopard 2 a Leclerc.

Německá a francouzská vláda dosáhly průlomu v tom, jak se bude vyvíjet budoucí tank projektu MGCS. Účastníci si mezi sebou rozdělili úkoly a povinnosti týkající se vývoje bojové platformy. Nový evropský tank s názvem MGCS (Main Ground Combat System) vyvine francouzsko-německé konsorcium KNDS, tvořené francouzskou skupinou Nexter a KMW, která vyrábí Leopard 2 v Německu. Na projektu se podílí i italský obranný koncern Leonardo, který uzavřel strategické spojenectví s KNDS. Do společné práce se zapojují další výrobci zbraní, například Hensoldt.

Detailní charakteristiky nového tanku jsou přirozeně drženy v tajnosti. Experti poznamenali že nový tank bude modulární platforma. Stroj bude pracovat s posádkou i bez ní v automatizovaném režimu. Kromě toho se očekává, že tank MGCS bude mít některé elektromagnetické zbraně, elektronický boj a laserové zbraně. Nový evropský tank by přitom měl dostat komplex aktivní ochrany, ochrany před drony, funkcí umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti. O tank MGCS již projevily zájem Itálie, Nizozemsko a mnoho dalších zemí.

Main Ground Combat System MGCS (Main Ground Combat System), je přelomový francouzsko-německý zbrojní program z roku 2017 navržený tak, aby zahájil novou éru obrněné války. Tento ambiciózní projekt má za cíl nahradit úctyhodné německé tanky Leopard a francouzské Leclerc systémem, který hladce integruje nejnovější technologické pokroky. Na rozdíl od tradičních těžkých obrněných vozidel je MGCS navržen jako komplexní multiplatformní systém. Zahrnuje hlavní bojový tank vybavený velkorážným dělem a je doplněn sadou vzájemně propojených modulů: silně obrněné vozidlo vyzbrojené výkonnými protitankovými střelami, originální robotické podpůrné vozidlo s laserovými zbraněmi, drony a řada dalších inovativních zbraní.

Podle odborníků bude MGCS tankem budoucnosti, který integruje několik technologií umělé inteligence (AI).

Očekává se, že MGCS sjede z montážní linky v roce 2035.

Zdroj: Armyinform