Laserové zbraně budou sloužit v systému protivzdušné obrany USA

Na právě probíhajícím veletrhu AUSA představila společnost Lockheed Martin vizualizaci laserového systému protivzdušné obrany vyvíjeného pro kolové obrněné vozidlo Sryker A1 verze IM-SHORAD, píše portál Breaking Defense.

Společnost Lockheed Martin navrhuje 50kilowattový laser s názvem DEIMOS, což je zkratka pro Directed Energy Interceptor for Maneuver of Short Range Air Defense, s cílem vyhrát výběrové řízení, které bude pravděpodobně vyhlášeno v roce 2023. Lockheed Martin doufá, že se jí podaří sesadit z trůnu současnou dvojici Raytheon a Kord Technologies, která letos v létě získala 123,9 milionu dolarů na vývoj laserového bojového modulu pro nedávno zavedený protiletadlový systém Stryker. Na základě podepsané dohody společnosti vyrobí další tři techniku, které spolu s hotovým typem umožní americké armádě nasadit první četu čtyř laserových Strykerů.

Společnost Lockheed martin doufá, že v roce 2023 proběhne další kolo výběrového řízení, v němž chce předvést systém DEIMOS, který považuje za cenově dostupné řešení z hlediska nákupu, servisu a nákladů na dolet. Práce na prototypu DEIMOS by měly být dokončeny do konce letošního roku a v příštím roce se plánují ukázky v terénu.

Lockheed má velký potenciál, protože může využít řešení z jiných probíhajících programů společnosti v oblasti laserových zbraní. Jedním z nich je zejména systém nepřímé palebné ochrany – vysokoenergetický laser, který pro americkou armádu vyvíjí společnost Lockheed ve spolupráci s firmou Dynetics. Původně se jednalo o systém o výkonu 100 KW a do konce příštího roku má být představena 300kilowattová verze. Laser s takovým výkonem postačí k sestřelení přilétajících řízených střel.

Použití laserů k sestřelování cílů má mnoho výhod, problémem je však získání dostatečného výkonu paprsku. Slabší systémy již dnes některé země používají k rychlé a tiché likvidaci zejména malých bezpilotních letounů. Mezi výhody patří přesnost (paprsek se pohybuje rychlostí světla), větší spolehlivost (méně pohyblivých částí) a náklady na sestřelení jsou zlomkem nákladů naprogramované munice pro automatické dělo nebo například protiraketovou střelu Tamir.

Zdroj: breakingdefense.com