Estonští roboti pro Ukrajinu. Rusové za ně dali 386 000 Kč. Co všechno umí?

Estonská společnost Milrem Robotics dodá Ukrajině 14 bezpilotních robotů THeMIS ve spolupráci s německou společností Krauss-Maffei Wegmann. O tom, že se jedná o velmi špičkové vybavení, svědčí skutečnost, že ministerstvo obrany v Moskvě svého času nabídlo odměnu ve výši jednoho milionu rublů (což odpovídá přibližně 386 tisícům Kč) za předání tohoto vybavení, jak napsal server Mil.

Bezpilotní pozemní vozidla THeMIS se používají především k přepravě raněných a k čištění komunikačních tras. Němci a Estonci právě podepsali smlouvu na dodávku 14 zařízení tohoto typu na frontu. Sedm z nich bude nakonfigurováno pro evakuaci zraněných; cílem je, aby na Ukrajinu dorazily do konce letošního roku. Vysvětlíme vám možnosti těchto vozidel.

Estonští bojoví roboti pro Ukrajinu

Sledované platformy THeMIS byly veřejnosti poprvé představeny před sedmi lety. Jedná se o hybridní stroje, které jsou kombinací spalovacího a elektrického motoru. Robot se může pohybovat nepřetržitě 12 hodin rychlostí 20 km/h.

Bojová hmotnost zařízení je přibližně 1,6 t. Přestože se jedná o bezpilotní vozidla, nefungují zcela autonomně, ale pod kontrolou vzdálených operátorů. THeMiS je schopen přepravit celkové užitečné zatížení 1,2 t. Kromě toho má konstrukce prostor mezi kolejemi, do kterého lze umístit zbraňový modul a různé typy vybavení (např. specializovaný vojenský náklad). Do tohoto prostoru lze uložit i zraněného vojáka.

Robot je schopen operovat na vzdálenost až 1,5 km od operátora a jeho malé rozměry (délka podvozku 2,4 m a výška asi 1,15 m) znesnadňují jeho odhalení nepřítelem. Stroj bude vybaven moduly s dálkově ovládanou výzbrojí, která zahrnuje mimo jiné děla malé ráže, křižující munici nebo kulomety, jak uvádí server Military Today.

V případě potřeby je robot schopen sledovat konkrétní osobu a samostatně se orientovat v terénu. Podle Rusů měli Ukrajinci již dříve obdržet jeden kus tohoto zařízení přímo od estonského výrobce. Dosud však nebyly zveřejněny žádné oficiální informace o předání robota THeMIS obráncům. Nedávno podepsaná smlouva však znamená, že Ukrajinci budou brzy na seznamu provozovatelů těchto moderních strojů.

Zdroj: redakce, military-today.com, mil.in.ua