Energetická krize v Evropě. Pět způsobů, jak ušetřit za energie

Zima právě začala a my už cítíme důsledky nízkých venkovních teplot. Evropská energetická krize je realitou a v nadcházejících měsících by mohla být skutečně citelná. Existuje jednoduchý způsob, jak výrazně snížit spotřebu energie v domácnosti, aniž by došlo ke snížení komfortu.

Vyměňte žárovky za energeticky úsporné

Přestože jsou LED světelné zdroje dnes ve většině domácností standardem, stále se stává, že kvůli starým zvykům používáme klasické žárovky nebo halogenové žárovky. Stojí za zvážení, zda se rozhodně vyplatí vyměnit je za moderní, energeticky úsporné LED zdroje. Tradiční 60W wolframovou žárovku lze nahradit zdrojem LED o příkonu pouhých 8 W. To je 7,5krát nižší spotřeba elektřiny. Pokud máme v domě více než jednu starou žárovku, může být úspora energie opravdu významná.

Regulujte teploty

Ventily s termostatem by měly být v každé domácnosti. Stačí nastavit správnou teplotu pro danou místnost a můžete si užívat pohodlí i nižší spotřebu energie.

Zejména v místnostech, kde netrávíte čas každý den nebo kde trávíte jen malou část dne, můžete hodně ušetřit snížením teploty. Mluvíme o prázdných místnostech, ale také o ložnici, kde teplota nemusí být vysoká, zejména v noci. Spánek v chladnější místnosti je kvalitnější.

Pohotovostní režim

Pohotovostní režim může být opravdu drahý. Mnohá zařízení, ačkoli jsou nenápadná, mohou v pohotovostním režimu spotřebovávat poměrně hodně energie. Příkladem jsou laserové tiskárny, které mohou spotřebovávat až 40 wattů elektřiny, když jsou v provozu, ale netisknou. Pokud netisknete pravidelně, odpojte zařízení od sítě.

Podobná situace je i u mnoha dalších zařízení, například set-top boxů. Vyplatí se zkontrolovat specifikace spotřebičů, které denně používáte, abyste věděli, které jsou v pohotovostním režimu energeticky nejnáročnější, jak uvádí server Energy Saving Trust. Na druhou stranu může být dobrým zvykem jednoduše vypínat napájecí lišty nebo jednoduše odpojovat zařízení ze zásuvky, abyste nemuseli přemýšlet o tom, zda je či není energeticky náročné.

Nákup nového zařízení? Může se vyplatit

Energeticky úsporné spotřebiče jsou zjevně dražší než standardní spotřebiče. Vezměte si jako příklad staré pračky nebo několik let staré ledničky. Spotřebovávají mnohem více elektřiny než nové modely, a to nejen proto, že jsou vyrobeny pomocí starších, méně účinných technologií. Problémem je také opotřebení jednotlivých součástí. Topné těleso pračky pokryté vodním kamenem nebo prasklé a ztuhlé těsnění chladničky znamená, že spotřebič spotřebovává více energie, než uvádí výrobce. I když je výměna bílé techniky spojena s vysokými počátečními náklady, může se díky nižší spotřebě energie vyplatit i po roce či dvou.

Větrejte chytře

V zimě se zdráháme větrat své domovy, a když už to děláme, snažíme se „šetrně“ otevřít okno. To je chyba. Je velmi důležité pravidelně větrat místnosti, aby se mimo jiné zbavily nahromaděné vlhkosti. Málokdy se setkáváme s plně otevřenými okny, přestože je to navzdory zdání energeticky úspornější způsob než jejich vyklápění. Intenzivní krátkodobé větrání místností výrazně šetří náklady na vytápění. Princip je jednoduchý.

Větráním místností otevřenými okny dochází k pomalé výměně vzduchu. To vede k tomu, že teplota v místnosti klesne o několik stupňů Celsia na delší dobu, což ochladí stěny a předměty v místnosti. Když se okno zavře, všechny předměty uvnitř musí znovu přijmout teplotu, což vede ke zvýšené spotřebě energie.

V případě rychlého a intenzivního větrání tomu tak není. Při otevřeném okně se v místnosti rychle vymění vzduch, než se stěny a předměty stihnou ochladit. To zase znamená, že po zavření okna se teplota v místnosti rychle vrátí na úroveň před větráním a uvnitř je k dispozici čerstvý vzduch.

Toto je jen výběr způsobů, jak doma ušetřit energii. Jaké jsou vaše způsoby, jak snížit účty za elektřinu a plyn? Můžete se o ně podělit v komentářích.

Zdroj: redakce, energysavingtrust.org.uk