Trápí vás zdražování? Známe snadné tipy, jak ušetřit tisíce korun za elektřinu

V roce 2022 dosahují ceny elektřiny pro domácnosti v Česku průměrně na 7,15 Kč za kWh. Od minulého roku tato cena narostla o více než 2 koruny, což je rozhodně nezanedbatelné navýšení. Prognózy naznačují růst cen i v dalších měsících a letech, píše web Loxone.

Vypínání spotřebičů v pohotovostním režimu

Možné úspory nad 2 000 korun

Není žádným tajemstvím, že zařízení v pohotovostním režimu jsou nenápadnými žrouty energie. Přesto ruku na srdce, kdo s tím něco dělá? Často se nic nezmění. Možná proto, že potenciál úspory energie je zde podceňován.

Například pokud vždy kompletně odpojíte 5 takových zařízení od elektřiny místo toho, abyste je nechali v pohotovostním režimu, můžete ročně ušetřit i více než 2 000 korun za elektřinu.

Větrání, místo trvale pootevřených oken

Možné úspory: až 4 000 korun

Místo trvale pootevřených oken byste měli okna odvětrávat každých pár hodin, a to na několik minut rychlého větrání. Šetří se tím elektřina a je to efektivnější. Pokud je to možné, otevřete několik oken najednou, ideálně naproti sobě, aby byla zajištěna optimální výměna vzduchu.

Po otevření oken byste měli topení vypnout. Tím se zabrání, že teplo nebude unikat ven okny. I po zavření oken můžeme topení nechat ještě několik minut vypnuté. Zbytkové teplo, které je uložené např. ve stěnách, vám danou místnost opět vyhřeje.

Použijte LED osvětlení

Možné úspory: až 4 000 korun

LED světla jsou efektivnější a trvanlivější než klasické žárovky. Ve srovnání s nimi je možné ušetřit až 80 % spotřeby elektřiny a není je nutné dlouhé roky měnit.

Snížení teploty v obývacích pokojích o 2 °C

Možné úspory: až 5 000 korun

Různé studie předpokládají, že snížení pokojové teploty o pouhé 2 ° C může ušetřit až 20 % nákladů na vytápění. To je za rok slušná suma. Velký potenciál úspor je zde zejména v noci nebo v předsíních, chodbách apod.

Úspora elektřiny s fotovoltaikou

Možné úspory nad 17 000 korun

S fotovoltaikou (FVE) dnes žádné peníze nevyděláte, za vyrobenou elektřinu nedostanete téměř nic. Pokud však budete sami rozumně využívat vyrobenou elektřinu k nabíjení, můžete ročně v průměru ušetřit více než 15 000 korun na vašem elektromobilu. Zejména při současných cenách energií. Můžete třeba nechat elektromobil automaticky nabíjet přesně tehdy, kdy sami vyrobíte dostatek elektřiny, a nemusíte ji kupovat.

Za rok také můžete ušetřit zhruba 2 500 korun za klimatizaci, pokud pro ni využijete vlastní energii z FVE.

Zdroj: loxone.com