Elita ruské armády vyztužuje svá vozidla kovovým šrotem. Ochrana je nulová

Rusové jsou nyní dobře známí tím, že svá vozidla posilují vším možným, a není to jen doménou mobilizovaných jednotek, protože tento trend se týká i takových elitních jednotek, jako je 76. gardová výsadková a útočná divize. Uvádíme nejzajímavější případy.

Už jsme měli mnoho případů, kdy Rusové používali kovový šrot nebo dokonce dřevo k maskování nebo posílení úrovně ochrany svých vozidel. V případě vojenských nákladních automobilů se některé z nich dají považovat dokonce za umělecké šrot a v případě tanků se dokonce objevily exempláře zesílené pomocí dílů z traktorů ukradených ukrajinským zemědělcům.

Neměli bychom zapomínat ani na slavné klece na tancích, o kterých jsme psali a které měly teoreticky chránit před Javeliny a které byly nakonec v Rusku přijaty jako sériové vybavení. Ty sice neplní svou původní úlohu, ale jsou schopny chránit tank před kazetovými bombami shazovanými z komerčních bezpilotních letounů, které masově používají Ukrajinci.

Tentokrát se jedná o využití šrotu jednou z elitních jednotek ruské armády, která má na rozdíl od té mobilizované stále bojové schopnosti a vůli bojovat. Řeč je o 76. gardové výsadkové a útočné divizi, součásti specnazu podřízeného Ministerstvu vnitra Ruské federace.

Největší šrotové úpravy má bojové vozidlo pěchoty BMD-2, jehož přední část, boky a horní část jsou zesíleny plechem, ale několik doplňků má i tank T-72B3, jak uvádí server Army Recognition. Vozidla BMD-2 jsou druhou inkarnací specializované velmi lehké konstrukce o hmotnosti přibližně 8200 kg, která je určena pro výsadek z letadel s posádkou uvnitř.

Ty měly výsadkovým jednotkám poskytnout palebnou podporu a možnost rychlého přesunu po přistání. Toho však bylo dosaženo na úkor velmi slabého pancéřování, které zahrnuje maximálně 15 mm hliníkové slitiny na přední straně. Díky tomu je BMD-2 eliminovatelný i kulometným nábojem PKM, pokud by byl nabit protitankovou municí, zatímco z boku by stačila karabina AK, jak píše server Military Today.

To v kombinaci se současnou ruskou taktikou používat výsadkové jednotky jako běžnou pěchotu kvůli její extrémně nízké morálce a výcviku vede k obrovským ztrátám. Je však třeba zdůraznit, že svařování na plechy z měkkého kovu příliš nepřispívá ke zlepšení ochrany a značně zhoršuje mobilitu těchto vozidel. Většího pokroku by bylo možné dosáhnout například přivařením vhodně vyříznutého pancéřového plátu například z vraku BMP-1.

Zdroj: redakce, Wikipedia, armyrecognition.com, military-today.com