Stíhačky F-15EX dostanou nové bojové schopnosti. Ponesou až 12 střel

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že se připravují plány na rozšíření bojových schopností víceúčelového letounu F-15EX Eagle II společnosti Boeing. Jaké bojové schopnosti stíhačky dostanou?

Ministerstvo obrany oznámilo výsledky testů provedených koncem loňského roku. Jejich cílem bylo certifikovat novou výzbroj pro víceúčelový bojový letoun Boeing F-15EX Eagle II. Při listopadových testech byly použity střely vzduch-vzduch z vnějších pylonů, jak píše server Business Insider.

Zkoušky měly prokázat, že letouny American Eagles jsou schopny nést až dvanáct řízených střel vzduch-vzduch (AIM-9X Sidewinder a AIM-120 AMRAAM). Za tímto účelem aktivovali dva vnější výzbrojní pylony (známé jako stanice 1 a 9). Toto řešení bylo použito již u dřívějších verzí letounu F-15.

Testy provedené v listopadu byly úspěšné, což otevřelo cestu k certifikaci pro provedení modernizace. Jedná se o velmi důležitý krok, protože, jak poznamenává Zbiam.co.uk, hlavním úkolem Boeingu F-15EX Eagle II bude ochrana vzdušného prostoru kontinentální části země. To by také mohlo otevřít nové možnosti v probíhající diskusi o modernizaci letounu F-15E Strike Eagle.

Nespornou výhodou letounu F-15EX Eagle II je však to, že může bojovat proti vzdušným cílům na větší vzdálenost než kterýkoli jiný letoun sloužící v americkém letectvu. Tyto závěry jsou výsledkem testů prováděných od ledna 2022 s nejnovějším letounem F-15EX.

Na webových stránkách výrobce se píše, že Boeing F-15EX Eagle II „je navržen tak, aby poskytoval plnou podporu letectvu USA a byl hlavním stíhacím letounem americké armády po několik příštích desetiletí“. V současné době jsou v provozu dva tyto stíhače, ale do konce roku má být dodáno dalších šest.

Spojené státy s největší pravděpodobností podepíší smlouvu na další várku, která bude dodána v průběhu několika příštích let. O letoun F-15EX Eagle II mají zájem i další země. Je známo, že probíhají jednání o nákupu 36 stíhaček Indonésií, ale Boeing jedná i s dalšími zeměmi.

Zdroj: redakce, businessinsider.com, boeing.com