Elektromobily se objevily před více než 100 lety. Historické fotografie nelžou

Mnoho lidí si myslí, že elektromobily jsou zásluhou Elona Muska a jeho Tesly. Nic nemůže být dále od pravdy. A nemluvíme zde o Toyotě Prius nebo Nissanu Leaf. Elektromobily se v ulicích světa objevily díky Thomasi Edisonovi – stejnému muži, který si nechal patentovat žárovku.

Elektromobily, nebo nic jiného než první elektromobily, si nechal patentovat Thomas Alva Edison v roce 1912. Sám vědec, který má na svém kontě přes 1 000 různých vynálezů, sestrojil hned tři takové stroje. Zajímavé je, že se jedná o automobily, které jezdí na velké baterie.

Počátky elektromotorismu lze vysledovat až do roku 1832, kdy byly vyvinuty automobily, které fungovaly podobně jako tramvaje. Měly na sobě pantografy připojené k vysokonapěťovému vedení, aby se mohly pohybovat. Zásluhu na tom má Robert Anderson ze Skotska, zatímco inspiraci k zabudování elektromotoru do automobilu poskytl Thomas Davenport, jak píše server Perrys.

Posledně jmenovaný vynálezce byl americký kovář. Ten druhý byl americký kovář, který vyvinul první elektromotor a v roce 1837 jej umístil do modelu železnice na hraní.

Na elektrických strojích pracovali inženýři po celém světě. Angličan Thomas Parker byl skutečně první, kdo sestrojil automobil s velkými dobíjecími bateriemi. Jeho konstrukce měla dobrý ohlas a vyráběla se v sériích. Přímo přispěl k popularizaci elektromobilů po celém světě – včetně USA.

Spojené státy na přelomu 19. a 20. století ve velké míře spoléhaly na využívání elektřiny v dopravě. Kolem roku 1915 bylo přibližně 30 % vozidel na amerických silnicích poháněno elektřinou – hovoříme o automobilech i vlacích. Obliba těchto strojů byla opravdu vysoká. Trvalo to až do nástupu automobilu Ford Model T.

Přelomový automobil vyvinutý Henrym Fordem měl spalovací motor, který byl vysoce spolehlivý. Vůz byl jednodušší na obsluhu, nemusel se dobíjet, měl delší dojezd a tankování trvalo jen chvíli. Elektromobily pak ustoupily do pozadí, aby se vrátily až v 21. století jako ekologická alternativa k vozidlům, která produkují velké množství znečištění.

Zdroj: redakce, perrys.co.uk