Drony by se mohly v budoucnosti nabíjet přes elektrické vedení. Tento dron má speciální chapadlo, kterým se uchytí na vedení

Vědci se v současné době snaží zkoumat, jak lépe nabíjet drony. A to především z důvodu, že baterie u dronů je poměrně dost limitujícím faktorem celého dronu a tím pádem i jeho možnost udržet ho ve vzduchu déle, jak píše deník Engadged.

Některé modely na trhu jsou schopny vydržet ve vzduchu cca 45 minut, je však v některých případech důležitější vydržet ve vzduchu více času. Proto se tímto problémem zabývají vědci už několik let. Chtějí vymyslet způsob, jak by se mohly drony nabíjet přímo z elektrického vedení.

Systém chapadel u dronů

Vědci teď přidali tzv. chapadla k dronu snázvem Tarot 650 Sport. Tento dron byl upraven pomocí elektrického pohonného systému kvadrakoptéry, modulu autopilota a dalších komponent. Jestliže systém dronu zjistí, že se baterie vybíjí, zařízení následně využije kameru a radarový systém, který určí nejbližší elektrické vedení.

Ve fázi, kdy dron najde elektrické vedení, tak k němu přilétne zespodu a pomocí dvou nakloněných ramen navede kabel do chapadla. Indukční nabíječka poté odebere proud z napájecího vedení. V případě, že je dron nabitý, chapadlo se otevře a dron může vykonávat další práci.

Zdroj: Engadged