Drogoví dealeři vykopali půl kilometru dlouhý tunel kvůli dodávce zboží. O co se jedná?

Americké úřady našly 531 m dlouhý drogový tunel propojující sklad v San Diegu (USA) s provincií Tijuana v Mexiku. Byl používán jako skrýš při pašování drog.

Tunel nalezli pracovníci z oddělení Homeland Security Investigations, kteří prováděli sledování rezidence National City, která byla dříve používána jako skrýš při akci pašování kokainu. Tato dřívější událost měla za následek zatčení jedné osoby a zadržení 28 kilogramů kokainu.

Tunelový systém byl nalezen během sledování rezidence v San Diegu (USA), kdy dvě ženy žijící v domě, si jely koupit kolečkové vozíky, které se obvykle používají k přepravě těžkých věcí. Ještě předtím si ženy vyzvedly několik velkých kartonových krabic z popelnice v maloobchodě a později si jely do Walmartu koupit další kartonové krabice. Všechny tyto věci převezly do rezidence v San Diegu. Asi o hodinu později jela jedna z žen do skladiště, které se nachází pouhých 90 metrů od plotu na hranicích USA a Mexika, a zůstala na místě více než dvě hodiny. Toto konání přitáhlo velkou pozornost vyšetřujících orgánů.

V následujících hodinách dům i sklad navštívilo více než pět aut, a když orgány činné v trestním řízení tato vozidla zastavily, bylo zjištěno, že majitelé drželi drogy.

Agenti vnitřní bezpečnosti poté prohledali sklad a našli prokopaný tunelový systém vytesaný z cementové podlahy. Jeden metr široký tunel je vyražen do hloubky 18 m a jeho součástí jsou dokonce i zesílené stěny, železniční systém, elektřina a ventilační systém.

Podle webu InterestingEngineering toto nebyl první drogový tunel, který byl ve státě Kalifornie nalezen. Od roku 1993 zde objevili 90 takových průchodů, přičemž poslední byl odkryt v roce 2020. S délkou 1 313 m byl také nejdelší dosud nalezený.

Lze si jen těžko představit, jak velké množství drog bylo tunelem přepravováno. Přímo v rezidenci, při dopadení pachatelů, bylo zabaveno kolem 800 kg kokainu, 74 kg metamfetaminu a 1,5 kg heroinu.

Bylo zatčeno a obviněno šest lidí ve věku 31 až 55 let. Pokud budou shledáni vinnými, mohou být tyto osoby odsouzeny až na 10 let vězení, přičemž maximální trest je doživotí. Obvinění je spojeno také s pokutou ve výši milionu dolarů (v přepočtu zhruba 23 milionů korun).

Zdroj: interestingengineering.com, justice.gov