Kartonové krabice lze recyklovat na alternativu pěnového polystyrenu EPS

Díky oblibě online nakupování je stále více zboží zasíláno kupujícím v kartonových krabicích vyplněných ekologicky nešetrným pěnovým polystyrenem (EPS). Brzy by však tyto krabice mohly být upcyklovány na ekologičtější alternativu EPS.

Nejenže polystyren pochází z ropy (jejíž těžba a rafinace je škodlivá pro životní prostředí), ale pěna z něj vyrobená se velmi obtížně recykluje, není biologicky rozložitelná a na skládkách zabírá neúměrně mnoho místa.

Při hledání alternativy šetrnější k Zemi se doc. Jinsheng Gou a jeho kolegové z Pekingské lesnické univerzity zaměřili na odpad z lepenky, píše portál NewAtlas. Mezi tento odpad by mohly patřit i samotné krabice, v nichž se výrobky balené do EPS přepravují.

Vědci použili mixér k rozmělnění zbytků lepenky na celulózovláknitou drť, kterou pak smíchali buď s glycerolovou želatinou, nebo s polyvinylacetátovým (PVA) lepidlem. Tyto směsi následně nalili do forem, zchladili a nakonec vysušili mrazem, čímž vznikly biologicky odbouratelné polštářové pěny.

Ukázalo se, že tyto pěny mají dobré tepelně izolační vlastnosti a navíc absorbují energii nárazu ještě lépe než některé pěny na bázi ropy.

Poté výzkumníci zkombinovali buničinu, želatinu a PVA lepidlo s tekutinou na bázi oxidu křemičitého, která při působení síly ztuhne. Výsledná pěna s vysokou pevností byla schopna odolat úderu kladivem, aniž by se rozpadla, což vzbuzuje naději, že by jednou mohla najít uplatnění například při výsadku nákladu z letadla bez padáku.

Článek o této studii byl nedávno publikován v časopise ACS Sustainable Chemistry & Engineering.

Zdroj: ACS Sustainable Chemistry & Engineering, NewAtlas