„Digitální dvojče“ Země poháněné umělou inteligencí dokáže předpovídat počasí rychleji než tradiční služby. Za systémem stojí Nvidia

Vědci vytvořili „digitální dvojče“ naší planety, které lze využít k předpovídání počasí mnohem rychleji než tradiční služby. Tato technologie by mohla pomoci předcházet některým katastrofickým dopadům katastrof, jako jsou tajfuny a záplavy. Systém intenzivního zpracování dat by nám také mohl poskytnout podrobnější pohled na budoucí dopady klimatických změn a odhalit vodítka, jak je zmírnit.

Systém vytvořila nadnárodní společnost Nvidia, která vyrábí grafické procesory (GPU), což jsou elektronické obvody schopné provádět vysokorychlostní matematické rovnice, které umožňují činnosti, jako je strojové učení, druh umělé inteligence (AI). Platforma nazvaná Earth-2 obsahuje sadu technologií strojového učení vyvinutých společností Nvidia, přičemž všechny jsou poháněny superpočítači, které zajišťují obrovský výpočetní výkon potřebný k této práci.

Systém má podobu interaktivního rozhraní, které spouští simulace počasí a klimatu na celé planetě a umožňuje uživatelům nastavit různé parametry a simulovat počasí na různých místech ve velmi detailním měřítku 2 km, uvádí portál LiveScience.

Pokud jde o blížící se povětrnostní systémy, které mohou ohrozit životy a způsobit milionové škody, systém společnosti Nvidia proto může poskytovat předpovědi v reálném čase v řádu sekund, nikoli minut nebo dnů. To může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí v místech, jako je Tchaj-wan, kde jsou tajfuny časté a katastrofické.

Tato technologie může také poskytnout podrobný dlouhodobější pohled na změnu klimatu. Předpovídání toho, jak se bude změna klimatu vyvíjet a jaké budou její dopady, vyžaduje zpracování rozsáhlých a početných datových toků o emisích skleníkových plynů, teplotě, globálních vodních cyklech, změnách ve využívání půdy, chemickém složení oceánů a dalších. Vyžaduje také znalost toho, jak se změny projeví v globálním, regionálním a místním měřítku, což vyžaduje vysoké rozlišení dat.

Vývojáři tvrdí, že superpočítač Earth-2 by mohl rychle zpracovat tyto rozsáhlé datové toky a vytvořit přesné a předvídavé simulace. To by mohlo pomoci městům například prozkoumat pravděpodobnost a intenzitu budoucích vln veder a již nyní podniknout kroky k zahájení zmírňujících opatření.

zdroj: LiveScience