Uměla inteligence odhaduje, že změna klimatu ovlivňuje 85 % světové populace

Změna klimatu je tady a pokud brzy nezačneme jednat, bude to ještě horší. To je hlavní myšlenka přelomové zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu, která byla zveřejněna v srpnu, a která varuje, že rostoucí teploty zasáhnou všechny oblasti planety. Informuje o tomto tématu na svých stránkách web cosmosmagazine.com.

Nový článek, který byl v pondělí zveřejněn v časopise Nature Climate Change, tuto předpověď upřesňuje. Pomocí technologie strojového učení, která analyzovala více než 60 000 studií souvisejících se změnou klimatu, vědci z Německa odhadují, že změna klimatu způsobená člověkem se týká 85 % populace. Studii vedl Max Callaghan z berlínského institutu.

Existují přesvědčivé důkazy, že dopady změny klimatu jsou již pozorovány v lidských i přírodních systémech, uvádí se v dokumentu. „Usuzujeme, že k přičitatelným antropogenním dopadům může docházet na 80 % rozlohy světa, kde žije 85 % populace.“

Studie vychází před konferencí OSN o změně klimatu COP26, která se koná od 31. října do 12. listopadu v Glasgow. Na COP26 se sejdou světoví lídři, včetně amerického prezidenta Joea Bidena a britského premiéra Borise Johnsona, nebo čínského presidenta Si Ťin-pchinga. Mají přijmout nové závazky ke snižování emisí uhlíku. Právě na konferenci COP21 v roce 2015 byly uzavřeny Pařížské dohody a pozorovatelé doufají, že se v Glasgow podaří dohodnout ambicióznější závazky k uhlíkové neutralitě.

Strojové učení je typ umělé inteligence, která se stává chytřejší, když je jí podáváno více informací: představte si software pro převod řeči na text, který je tím přesnější, čím více hodin hlasů je schopen slyšet. Callaghan a jeho tým si kladli za cíl nejen upozornit na tíživou situaci planety, protože dopady změny klimatu jsou stále známější, ale také využít strojové učení k odhalení mezer ve vědeckých studiích.

Výzkumníci nahráli do softwaru pro strojové učení nazvaný BERT, asi 2 373 článků týkajících se změny klimatu. Po zpracování informací o změně klimatu pak algoritmus identifikoval studie, které mohou ukazovat na dopady změny klimatu, i když tyto studie nepřipisovaly svá zjištění výlučně změně klimatu. Článek odkazoval na jednu takovou studii o vztahu mezi načasováním tání sněhu a růstem populace savců.

„Naším cílem je zmapovat všechny možné relevantní studie o změnách souvisejících s klimatem, nikoli seznam studií, u nichž byl s vysokou jistotou prokázán vztah mezi pozorovaným klimatickým trendem a konkrétními dopady,“ uvádí se v článku. „Zatímco tradiční hodnocení mohou nabídnout relativně přesný, ale neúplný obraz důkazů, náš přístup s podporou strojového učení vytváří rozsáhle předběžnou, ale kvantifikovatelně nejistou mapu.“

Zdroj: cosmosmagazine.com, Nature Climate Change