Další zbraně na Ukrajinu. USA pošlou tajemné drony Phoenix Ghost. Co jsou zač a co umí?

Prezident Joe Biden oznámil další balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů, v přepočtu cca 176 miliard Kč. Očekává se, že poslední tranše bude zahrnovat další houfnice, taktická vozidla a také bezpilotní letouny Phoenix Ghost, napsal server Breaking Defense.

Ministerstvo obrany USA ve zveřejněném prohlášení uvedlo, že poslední pomoc Ukrajině bude zahrnovat:

  • 72 kusů 155mm houfnic a 144 000 dělostřeleckých granátů
  • 72 kusů taktických vozidel pro tažení 155mm houfnic
  • Více než 121 taktických bezpilotních systémů Phoenix Ghost
  • Polní vybavení a náhradní díly

To znamená, že Američané poskytnou Ukrajině celkem 90 houfnic ráže 155 mm a také munici potřebnou k odražení ruské ofenzívy. Zatím však není upřesněno, zda půjde o starší systémy M198, nebo o jejich nástupce M777. Spojené státy se také ujistily, že ukrajinští vojáci vědí, jak tento typ houfnic používat. Američané měli zorganizovat speciální výcvik. Podle nepotvrzených zpráv by k nim mohlo dojít mimo jiné v Polsku a Rumunsku.

Drony Phoenix Ghost jsou podobné dronům Switchblade, které již byly dodány na Ukrajinu. Mluvčí Pentagonu poznamenal, že bezpilotní letouny byly jasně určeny k úderu a ničení nejrůznějších cílů. To s největší pravděpodobností znamená, že Phoenix Ghost je bezpilotní letoun typu „loitering munition“. Drony tohoto typu (jako například výše zmíněný Switchblade) mohou po určitou dobu kroužit nad svým cílem, pozorovat ho a poté provést útok.

Používání nových dronů bude vyžadovat pouze krátký výcvik ukrajinských vojáků, kteří dosud obsluhovali drony Switchblade nebo jiná podobná zařízení.

Zdroj: breakingdefense.com