Další dárek pro Putina. Česká veřejnost se složila na odminovací vozidlo BOŽENA 5 pro Ukrajinu. Je dálkově ovládané a odolá výbuchu až 9 kg TNT

Česká veřejnost se složila na další techniku pro Ukrajinu v rámci projektu Dárek pro Putina. Tentokrát je to dálkově ovládaný odminovací systém BOŽENA 5. Vozidlo slouží k likvidaci protipěchotních a protitankových min.

BOŽENA 5 je dálkově ovládaný samojízdný odminovací stroj určený k plošnému odminování terénu od protipěchotních i protitankových min. Vozidlo je vybaveno rotačním cepovým odminovacím zařízením. Komplet zahrnuje primární nosič, cepový odminovač, budku operátora a přepravní přívěs. Kromě odminování může být stroj využit k likvidaci křovin a nízkých porostů, po výměně pracovního nástroje pak i k přepravě a nakládání nebezpečného materiálu.

Hmotnost vozidla je 12 tun a pracovní rychlost vozidla je 4-9 km/h. Dosah dálkového ovládání je 5 km a výdrž baterie je 11 hodin. Používaný motor je TATRA T3C-928-8, který má maximální výkon 362 koní. Vozidlo je velmi efektivní už jen kvůli svému menšímu celkovému profilu, a hlavně kvůli ovládání na dálku. Díky němu lze vozidlo ovládat na velkou vzdálenost bez rizika zranění personálu. Navíc odolá výbuchu až 9 kg TNT. Výběr peněz na vozidlo proběhl v kampani Dárek pro Putina a vybralo se celkem 15,8 milionů korun.

Zdroj: redakce, acr.army, bozena