Dárek pro Putina. Češi vybrali desítky milionů na nákup raketometu RM-70 Vampír

Čeští dobrovolníci vybrali v rámci iniciativy „Dárek pro Putina“ 2 300 000 dolarů pro ukrajinské ozbrojené síly. Informovala o tom oficiální stránka organizace na sociálních sítích.

Do sbírky se zapojilo 19 165 jednotlivců a firem. Peníze se vybíraly dva a půl měsíce. Dobrovolníci za ně koupí český vícenásobný raketomet RM-70 a také 365 raket za 2 300 000 dolarů, v přepočtu cca 50 milionů Kč. Dodávky zbraní začnou v příštích týdnech.

RM-70

Raketomet RM-70 GRAD je mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň, která je kombinací československého automobilu Tatra T-813 8 × 8 Kolos nebo T-815 VP 8 × 8 se sovětským, respektive ruským raketometem BM-21 Grad ráže 122,4 mm. Raketomet umožňuje vedení palby salvou i jednotlivými ranami. Na vozidle je přepravováno čtyřicet záložních raket. Vozidlo Tatra je pancéřované, poslední typy Tatra 815 jsou nepancéřované s možností dodatečného pancéřování, jak píše web Army Recognition.

Raketomet RM-70 byl vyvinut v Československu jako nástupce raketometu RM-51 a počáteční operační schopnosti u ČSLA dosáhl v roce 1972. Výroba probíhala v Závodech ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom na Slovensku. Nákladní automobil Ural-375D 6 × 6 byl u RM-70 nahrazen tuzemským vozem Tatra T813 „Kolos“ 8 × 8, který posloužil jako nosič pro odpalovací zařízení se 40 raketami. Nové nosné vozidlo poskytuje dostatek prostoru pro přepravu 40 dalších 122mm raketových kazet pro opětovné nabití, které zajištuje hydraulický systém.

Výhodou pro mobilitu je podvozek koncepce 8 × 8 i silnější motor, nicméně výkon RM-70 zůstává téměř stejný jako u systému BM-21 Grad z hlediska rychlosti a dojezdu vozidla. Tento raketomet může střílet jak jednotlivé rakety, tak i salvy, a to především pomocí nepřímé palby. Je určen pro koncentrované palebné pokrytí velkých ploch (až 3 hektary v jedné salvě) vysoce explozivními fragmentačními granáty. Palba je robustní a v jedné salvě 40 raket je použito téměř 256 kg výbušnin.

Tato zbraň byla nasazena různými subjekty v mnoha ozbrojených konfliktech na několika kontinentech. Například během války o západní Saharu, občanské války na Srí Lance, jemenské občanské války, války v Jižní Osetii, občanské války v Libyi nebo druhé války o Náhorní Karabach.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com