Čínský robot Unitree B2 byl vylepšen. Běží rychlostí 6 metrů za sekundu, unese 120 kg

Zatímco společnost Boston Dynamics je možná průkopníkem v oblasti čtyřnohých „robotických psů“, čínská společnost Unitree se rozhodně povedla. Její nejnovější průmyslový robot B2 nabízí oproti svému předchůdci několik zásadních vylepšení.

Stejně jako předchozí model B1 (který je stále k dispozici) je B2 určen pro aplikace, jako je průmyslová automatizace, inspekce, záchranné a bezpečnostní hlídky, spolu se vzděláváním a výzkumem v oblasti robotiky.

Robot využívá kombinaci dvou optických kamer s rozlišením HD, dvou kamer s hloubkovým senzorem a modulu LiDAR ke snímání okolí, což mu umožňuje autonomně se pohybovat v členitém a nerovném terénu, píše portál InceptiveMind.

Přesto je robot B2 s rychlostí běhu 6 metrů za sekundu výrazně rychlejší než robot B1. Ve skutečnosti Unitree tvrdí, že jde o „nejrychlejšího známého čtyřnohého robota průmyslové třídy na trhu“. Robot také dokáže skákat do horizontální vzdálenosti 1,6 metru a překonávat překážky až do výšky 40 cm.

Navíc zatímco robot B1 unese při chůzi zátěž až 20 kg, robot B2 zvládne v klidu unese až 120 kg.

Navíc zatímco model B1 vydrží chodit bez nákladu přibližně dvě hodiny, model B2 vydrží chodit bez nákladu pět hodin na jedno nabití vyměnitelné lithiové baterie 45 Ah/2 250 Wh. I při nesení nákladu o hmotnosti 20 kg by údajně měl vydržet více než čtyři hodiny chůze.

A konečně, aktuátory kloubů nohou modelu B2 poskytují o 170 % vyšší točivý moment (360 Nm/266 lb ft) než aktuátory modelu B1. Unitree uvádí, že toto vylepšení poskytuje robotovi větší flexibilitu a stabilitu pro průmyslové operace.

Na výše uvedeném videu můžete vidět, jak robot Unitree B2 šplhá po schodech, odolává kopancům a provádí další čtyřnohé výkony.

Zdroj: InceptiveMind