Společnost Energy Dome uvádí do provozu první bateriové úložiště energie CO2 na světě

Italská společnost Energy Dome otevřela první ze svých pozoruhodných zařízení na ukládání energie v síti. Tyto „baterie CO2“ mohou dlouhodobě uchovávat energii z obnovitelných zdrojů a rychle ji uvolňovat, a to za méně než poloviční cenu než velké lithiové baterie.

Velkokapacitní skladování energie bude potřeba v obrovském měřítku po celém světě, protože zelená energie začíná přebírat světové zásobování energií. Obnovitelná energie se často vyrábí v době a na místech, kde není potřeba, a o různé mezery na energetickém trhu se přetahují různé technologie skladování energie na úrovni sítě, přičemž každá z nich má své silné a slabé stránky, píše web New Atlas.

Technologii baterií CO2 společnosti Energy Dome jsme se podrobně věnovali loni v červenci, ale tady je její podstata: oxid uhličitý se dramaticky rozpíná, když z kapalného stavu přechází do plynného, ve kterém se usadí pouze pod tlakem nejméně pětkrát vyšším, než je atmosférický tlak na Zemi. Jak moc se rozpíná? No, při pokojové teplotě se 2,5675 litru kapalného CO2 udržovaného při tlaku 56 atmosfér rozšíří na 1000 litrů plynného CO2. To je téměř 400násobek.

Baterie Energy Dome používají obrovské kopule s obřími pružnými měchýři plnými plynného oxidu uhličitého. Baterie se „nabíjejí“ pomocí energie pro pohon elektrických kompresorů, které stlačují plyn do stále menších objemů a nakonec jej zkondenzují na kapalinu, která se skladuje pod tlakem při okolní teplotě. Při tomto nabíjecím procesu vzniká odpadní teplo, které se zachycuje v systému skladování tepelné energie.

Dokud se udržuje tlak, oxid uhličitý se v něm dlouhodobě ochotně uchovává. Když je potřeba energie, systém využije uložené teplo k odpaření CO2 a soustava turbín získává energii zpět do sítě, když se oxid uhličitý rozpíná zpět do měchýřové kopule.

Účinnost tohoto řešení je podle Energy Dome více než 75 procent. V tomto ohledu nemůže konkurovat velkým lithiovým bateriím. V energetice však rozhodují náklady a společnost Recharge News sdělila, že její vyrovnané náklady na skladování budou během několika let na úrovni 1 200 korun za MWh, což je mnohem méně než cca 4 600 korun za MWh, které stojí lithiové baterie.

Kapalný CO2 se odpařuje na obrovský objem plynu a tato expanze pohání turbíny, které „vybíjejí baterii“.

Existují řešení, která energii uskladní levněji, ale obvykle pomaleji reagují na poptávku a jsou vhodnější pro dlouhodobější sezónní nesoulad výroby energie a poptávky, kdy tyto baterie CO2 mohou pracovat blíže okamžité odezvě lithiových baterií, přičemž energii uchovávají déle s menší degradací systému.

A tak k pilotnímu zařízení. Společnost loni oznámila, že po svém vzniku již v únoru 2020 postaví svůj první závod na Sardinii a zprovozní jej do roku 2022. A to se jí podařilo, a to s pozoruhodnou rychlostí. Sardinská elektrárna je poměrně malá, ukládá pouze 4 MWh energie a nabízí maximální výkon 2,5 MWe, ale podle společnosti dokazuje, že koncept funguje, a že byla postavena s využitím hotového zařízení dostupného kdekoli na světě, což dokazuje, že skutečně neexistují žádné překážky pro rozsáhlé globální rozšíření.

Zdroj: newatlas.com