Čekání je u konce. USA představilo nejmodernější bombardér na světě B-21 Raider

Společnost Northrop Grumman a americké letectvo představily B-21 Raider, první letoun šesté generace na světě. Nejnovější americký jaderný bombardér typu stealth debutoval v pátek po letech tajných prací a jako součást reakce Pentagonu na rostoucí obavy z možného konfliktu s Čínou nebo Ruskem.

Společnost Northrop Grumman Corporation a americké letectvo v pátek představily světu letoun B-21 Raider. Bombardér se připojuje k jaderné triádě jako viditelný a flexibilní odstrašující prostředek určený pro americké letectvo k plnění nejsložitějších misí.

„Tým společnosti Northrop Grumman vyvíjí a dodává technologie, které rozvíjejí vědu, hledí do budoucnosti a přenášejí ji do současnosti,“ řekla Kathy Wardenová, předsedkyně představenstva, generální ředitelka a prezidentka společnosti Northrop Grumman. „B-21 Raider definuje novou technologickou éru a posiluje roli Ameriky při zajišťování míru prostřednictvím odstrašovacích prostředků,“ dodala.

Veřejnost si Raider poprvé prohlédla nad Air Force Plant 42 v Palmdale při přísně kontrolovaném ceremoniálu. Začalo to letem tří dosud používaných bombardérů: B-52 Stratofortress, B-1 Lancer a B-2 Spirit. Poté se pomalu otevřela vrata hangáru a letoun B-21 byl částečně vytažen z budovy.

Americký strašák

Modernizace zahrnuje také pokročilé materiály použité v potazích, které ztěžují odhalení bombardéru. Další pokroky by mohly zahrnovat nové způsoby kontroly elektronických emisí, aby bombardér mohl podvádět nepřátelské radary a předstírat, že je jiným objektem, a také použití nových pohonných technologií, uvedlo několik obranných analytiků.

První bombardér svého druhu v 21. století

B-21 Raider je páteří budoucí vzdušné síly USA a stojí v čele výkonné rodiny systémů, které díky pokročilé integraci dat, senzorů a zbraní přinášejí novou éru schopností a flexibility. Mezi schopnosti šesté generace patří stealth (techniky určené ke snížení možnosti odhalení objektu známými pozorovacími metodami: od lidského zraku a sluchu až po technické metody), informační převaha a otevřená architektura.

B-21 se dokáže připojit k více systémům a všem doménám v celém bojovém prostoru. Díky podpoře digitálního ekosystému po celou dobu životnosti se může B-21 rychle vyvíjet díky rychlým technologickým modernizacím, které mu poskytnou nové schopnosti a umožní mu udržet si náskok před budoucími hrozbami.

Letoun B-21 Raider je pojmenován po Doolittleově náletu za druhé světové války, kdy se 80 mužů pod vedením podplukovníka Jamese „Jimmyho“ Doolittla a 16 středních bombardérů B-25 Mitchell vydalo na misi, která změnila průběh druhé světové války. Označení B-21 označuje Raider jako první bombardér 21. století.

Zdroj: Space