Bude napájet 200 000 domácností. Největší fotovoltaická farma na světě zahájila provoz

Největší fotovoltaická farma na světě (na jednom místě) zahájila provoz ve Spojených arabských emirátech v oblasti Al Dhafra, 35 km od Abú Zabí. Je působivá nejen svým rozsahem, ale představuje také důležitý krok ke zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů v zemi, píše portál Interestingengineering.

Spuštění farmy přichází těsně před zahájením konference o klimatu COP28, která se bude konat 30. listopadu 2023 v Dubaji. Energetický mix Spojených arabských emirátů ponechává mnoho zajímavého, což vedlo k hlasitě vyjadřovaným pochybnostem o myšlence konání akce právě v této lokalitě.

Největší zařízení svého druhu na světě – fotovoltaická farma v Al Dhafře
Fotovoltaická farma v Al Dhafře se skládá z téměř 4 milionů oboustranných fotovoltaických panelů, které vyrábějí celkem 2 GW energie. To je dostatek energie pro napájení téměř 200 000 domácností. Zařízení rovněž přispěje k eliminaci více než 2,4 milionu tun emisí oxidu uhličitého ročně.

Po přidání kapacity 2 GW se celková kapacita výroby solární energie v SAE zvýšila na 3,2 GW, což představuje nárůst o více než 50 %. V tomto směru se plánují další investice s cílem dosáhnout do konce roku 2030 kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů ve výši 14 GW.

Za vytvoření této impozantní farmy jsou zodpovědné čtyři subjekty: Abu Dhabi National Energy Company a Abu Dhabi Future Energy Company, dále francouzská společnost RDF Renewables a čínský výrobce JinkoPower. První jmenovaná společnost vlastní 40 % projektu, zatímco zbylé tři si mezi sebe rozdělily zbytek podílů.

Zdroj: Interestingengineering