Brýle X-Sight HMD dají pilotům vrtulníků Apache superschopnosti. Připomínají oči vážky

Americká pobočka izraelské společnosti Elbit představila své nejnovější brýle určené pro piloty vrtulníků. Zařízení využívá řešení z přileb pro piloty letounů F-35 a poskytne posádkám bojových vrtulníků zcela nové superschopnosti.

Na předváděcí akci, která se konala v Huntsville v USA, představila společnost Elbit America nejnovější verzi svých brýlí X-Sight HMD. Jedná se o systém vidění, který trochu připomíná oči vážky.

Brýle X-Sight HMD využívají řešení, která byla dříve použita v přilbě určené pro piloty F-35. Neobvyklé brýle kombinují zaměřovací systém s možností zobrazování dat z více zdrojů, schopnost vidět za nepříznivých podmínek a zobrazení všesměrového obrazu, aniž by pilot musel otáčet hlavou.

„Nedávné lety prokázaly schopnost systému poskytnout pilotům vrtulníků bezprecedentní situační přehled,“ uvádí společnost Elbit America v tiskové zprávě.

Brýle X-Sight HMD – oči vážky pro piloty vrtulníků

Jde o výsledek integrace informací z nejrůznějších senzorů – palubních i externích – na jediném displeji přímo před očima pilota.

V praxi to znamená, že všechny potřebné informace jsou v každém okamžiku prezentovány přímo v zorném poli pilota, který tak nemusí nahlížet do kokpitu. Brýle navíc umožňují vidění ve tmě a také v infračerveném pásmu, stejně jako přes mlhu, kouř, déšť, sněhovou nebo písečnou bouři.

S brýlemi X-Sight HMD mohou piloti provádět vysokorychlostní lety v malé výšce a vyhýbat se přitom všem překážkám, jako jsou stromy, kabely nebo elektrické vedení. Výrobce zdůrazňuje, že jeho zařízení nabízí jedinečnou schopnost prezentovat data plynule, oběma očima, s téměř nulovou latencí.

Zařízení také transformuje obraz tak, aby byl pohled jasnější a srozumitelnější pro člověka, a zvýrazňuje například přítomnost nebezpečných překážek v blízkosti nebo překrývá obraz mřížkou, která zobrazuje terén.

Zdroj: redakce, elbitamerica.com