Britský hlavní bojový tank nové generace. Challenger 3 bude nejsmrtonosnějším tankem, který kdy britská armáda měla, poznamenává výrobce

Společnost Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) představila nejpokročilejší evropský tank, nejnovější prototyp Challenger 3.

Společnost poznamenala, že Challenger 3 bude nejsmrtonosnějším tankem s možností přežití, jaký kdy britská armáda provozovala. Challenger 3, vybavený špičkovým pancéřováním a impozantní palebnou silou, představuje významný skok v technologické zdatnosti a upevňuje svou pozici dosud nejnebezpečnějšího a nejodolnějšího tanku britské armády. Očekává se, že tank Challenger 3 zůstane ve službě nejméně do roku 2040 a bude hrát klíčovou roli v armádních obrněných brigádních bojových týmech spolu s tanky Ajax a Boxer.

Tank je vybaven zcela novou věží, přičemž zásadně byla modernizována i jeho korba. Je vybaven kompozitním pancířem Farnham, přídavným pancířem Epsom a systémem aktivní ochrany Trophy.

Součástí vybavení je vícekanálový panoramatický senzor Thales UK Orion pro velitele a Thales UK DNGS T3 pro střelce. Hlavní výzbrojí je 120mm kanon s hladkým vývrtem L55A1CR3 (Rh120). S ním je spřažen 7,62mm kulomet L94A1. Na poklop nabíječe lze umístit ještě 7,62mm kulomet L37A2, nebo 12,7mm kulomet L1A2/L111A1. Na věži se nachází dva vrhače 66mm zadýmovacích granátů.

Tank pohání diesel V12 Perkins Condor CV12-9A o potenciálním výkonu až 1120 kW. Využívá převodovku David Brown Santasalo TN54E.

Zdroj: Defence blog