Boeing a NASA se spojili při vývoji ekologického „hybridního“ letadla

Elektrická energie v letecké dopravě je velkým krokem v úsilí o dosažení udržitelnějšího a k planetě šetrnějšího cestování. „Definujeme budoucnost komerční letecké dopravy“ tvrdí experti. Koncept, který tým Boeingu shledal realizovatelným, je podobný hybridnímu elektromobilu.

Boeing a NASA se spojili při návrhu konceptu

Koncepční hybridní elektrické letadlo nese název Sugar Volt a má velikost Boeingu 737. Cílem konceptu je snížit množství spáleného paliva až o 70% ve srovnání s dnešními letadly. Inovace dosahuje čistého výkonu, a to i přes jeho velikost. Ve skutečnosti má letoun větší křídla než Boeing 737, ta jsou však skládací. Koncept má být podle časového plánu Boeingu realizován mezi lety 2030 a 2050, píše portál The Cool Down.

Benzinové motory jsou potřeba pro vzlet a v určitých okamžicích během letu. Jakmile se však letadlo vznese, mohou ho pohánět elektromotory. Koncept je tak velmi podobný fungování hybridních automobilů. Letadlo se po přistání na letišti zapojí do zásuvky, kde se nabijí jeho elektrické motory. Delší křídla umožní kratší vzlety, a také tišší provoz, jak je uvedeno ve videu.

Je to technologie, kterou většina odborníků donedávna považovala za nereálnou, říká technický pracovník společnosti Boeing Marty Bradley ve videoklipu. Název SUGAR je akronymem pro „Subsonic Ultra Green Aircraft Research“ (výzkum podzvukových ultra-zelených letadel), Volt potom v názvu přidává význam elektřiny.

Podle Mezinárodní energetické agentury se letecký průmysl v roce 2022 podílel 2 % na celosvětových emisích oxidu uhličitého spojených s energií. Produkce emisí v letecké dopravě přibývá rychleji než je tomu u dopravy lodní, železniční či silniční. Navíc Ministerstvo energetiky očekává prudký nárůst poptávky po leteckém palivu v přístích 30 letech.

Přidání elektrických motorů může výrazně snížit závislost na pohonných hmotách. V ideálním případě budou letadla připojená k nabíjení na letištích napájena z nedalekých solárních panelů nebo větrných turbín.

Zdroj: The Cool Down