BM-21 Grad v akci. Salva raket dopadá na ruské vojáky bez slitování

Na internetu se objevily záběry ukazující použití ukrajinských raketometů BM-21 Grad. Přestože historie této zbraně sahá až do 60. let 20. století, stále se jedná o vysoce účinný a mimořádně nebezpečný nástroj, který používají obě strany zapojené do probíhající války. Na videu můžete vidět „smrtící“ salvu vypálenou z BM-21 Grad. Připomínáme schopnosti tohoto systému.

Není to tak dávno, co jsme psali, že Pákistán nadále podporuje Ukrajinu darováním potřebné munice. Islámábád posílá náklad do německých přístavů. Ty se pak mají dostat do Polska, odkud jsou přepravovány na Ukrajinu. Jedna taková zásilka odeslaná z přístavu Karáčí prý obsahovala 10 000 raket pro samohybné víceúčelové raketomety BM-21 Grad, jak uvedl web Defense Express.

Ukrajinský BM-21 Grad v akci

BM-21 Grad je raketomet sovětské výroby ráže 122 mm. Komplex je založen na upraveném podvozku Ural-375D (6×6) a jeho klíčovou součástí jsou rakety. BM-21 Grad je značně ceněn pro svůj dolet a přesnost. Systém dokáže decimovat vojska a srovnat se zemí ostřelované cíle včetně dělostřeleckých palebných postavení.

Za zmínku stojí, že odpalovací zařízení je schopno vypálit salvu 40 raket za 20 sekund a jen příprava BM-21 Grad k útoku trvá přibližně tři minuty. Při použití standardních verzí střel s tříštivými a demoličními hlavicemi (HE-FRAG) lze útočit na cíle ve vzdálenosti 20 km. Pokročilejší střely nabízejí možnost zasáhnout cíle vzdálené až 30-40 km.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, Wikipedia