Africká munice Ahmed je bulharsko-čínský hybrid. Ukrajinci si je pochvalují

Ukrajina dostává munici z celého světa, dokonce i z tak exotických destinací, jako je Súdán, jak píše server Inert Products. Totální válka s Ruskem, která trvá už přes půl roku, způsobila, že Ukrajinci vyčerpali své předválečné zásoby a jsou nuceni spoléhat se na dodávky organizované západními zeměmi. Vysvětlujeme historii a výkon minometných granátů „Ahmed“ získaných z Afriky. 

Minometné granáty HE-843B s katalogovým názvem „Ahmed“, vyráběné súdánskou společností MIC (Military Industry Corporation), jsou hybridem bulharské a čínské munice určené pro minomety sovětské výroby ráže 120 mm.

Munice pro sovětské nebo ruské zbraně se v zemích NATO zpravidla nevyrábí (jednotlivé podniky mají omezené kapacity), a proto se munice pro ruské zbraně hledá, kde se dá.

Už jsme tu měli například případ dělostřelecké munice z Pákistánu, minometů z Íránu (pomoc zabavená USA jemenským povstalcům z kmene Huti) a nyní se objevují dodavatelé z Afriky. Stejně jako v případě Pákistánu se s největší pravděpodobností jedná o komerční nákup (zakoupený Ukrajinou nebo financovaný jinou zemí), nikoli o súdánskou vojenskou pomoc.

Konstrukce a výkon

Z konstrukčního hlediska nejsou střely ničím výjimečným, protože se jedná o 16kg střely, z nichž 1,45 kg tvoří výbušný materiál uzavřený nárazovou roznětku v ocelovém litém tělese, které po výbuchu vytváří masu střepin. Střely jsou schopné zasáhnout cíle na vzdálenost až 6 km, jak uvádí server Kintex.

Mohou být použity v těžkých minometech, jako je 2B11 Sani nebo M1943, který pamatuje druhou světovou válku. Je to stará zbraň, ale schopný operátor s průzkumnou podporou v podobě dronu může stále způsobit značné škody.

Zdroj: redakce, inertproducts.com, kintex.bg, Twitter