Bezpilotní letouny KUB-BLA útočí stylem „kamikadze“. Rusové je rádi používají

Na Ukrajině hrají bezpilotní letouny velmi důležitou roli. A to zdaleka nejen při navádění dělostřelectva. V hlavní roli se nedávno objevily drony KUB-BLA, jak píše server 19fortyfive. Co jsou tyto drony zač?

Jedná se o bezpilotní letouny, které nejprve cíl zjistí a potom na něj mohou okamžitě střemhlav zaútočit, protože mají na palubě instalovanou bojovou hlavici. V závislosti na typu může být dron účinný proti obrněným cílům (kumulativní nálož) nebo lehkým pěchotním cílům (tříštivá hlavice).

Na videu níže vidíme případ, kdy ruský dron KUB-BLA zaútočil na tažené dělostřelecké postavení M777 a raketové dělostřelectvo střílelo na další houfnice. Dron sice nezasáhl zbraň, ale jeho tříštivá hlavice mohla zabít nebo zranit obsluhu.

Práce na dronu KUB-BLA představeném na veletrhu IDEX v roce 2019 provádí společnost ZALA Aero Group, která patří koncernu Kalašnikov. Jedná se o katapultovaný dron, který je schopen operovat ve vzduchu po dobu 30 minut a má dolet 40 km. Může nést 3 kg užitečného zatížení, z čehož 1 kg tvoří bojová hlavice. Maximální rychlost letu je 130 km/h a je poháněn jednou tlačnou vrtulí umístěnou vzadu.

Rusové se pochlubili, že dron může provádět útoky v čistě autonomním režimu proti konkrétním osobám. Tento typ funkcí měl být testován v Sýrii a již v březnu byly tyto drony spatřeny v Kyjevě v blízkosti vládních budov, pravděpodobně za účelem likvidace konkrétních osob.

Jedinou ochranou proti takovým dronům je systém rušení dronů nebo jejich fyzická likvidace pomocí vyvinutých laserových nebo mikrovlnných zbraní, raket nebo klasických kanónů, jako je Rheinmetall Skynex.

Zdroj: 19fortyfive.com