Ruský kamikadze dron zaútočil na ukrajinský vzácný tank. Tomu se nic nestalo

Na nově zveřejněném videu je vidět, jak vzácný hlavní bojový tank T-84, jeden z pouhých deseti na Ukrajině vyrobených tanků, zasáhl ruský dron Lancet, píše server Defence Blog. Pojďme si připomenout vlastnosti obou zbraní.

Technické vlastnosti dronu Lancet neumožňují ničit těžce obrněné cíle, jako jsou tanky. Pětikilogramová hlavice dronu je příliš slabá na to, aby prorazila pancíř tanku.

Tank T-84 je modernizovaná ukrajinská varianta tanku T-80 ze sovětské éry. Vysoce pokročilou verzi T-80U vyvinula Charkovská konstrukční kancelář Morozovova strojírenského průmyslu pro ukrajinské ozbrojené síly. Byl navržen k boji proti pozemním i nízkoletícím vzdušným cílům při nízké rychlosti a zároveň poskytoval pozemním silám vynikající ochranu a vysokou mobilitu.

T-84 je chráněn zdokonaleným výbušným reaktivním pancířem (ERA) Kontakt-5, který byl prvním typem ERA schopným výrazně snížit průbojnost pancéřových střel APFSDS (fin-stabilized discarding sabot).

Tank je rovněž chráněn opticko-elektronickým protiopatřením komplexu „Štora-1“ určeným k rušení protitankových laserových a infračervených systémů přilétajících raket a protitankových řízených zbraní. Systém integruje laserové výstražné senzory, infračervenou rušičku a systém pokládání kouřové/aerosolové clony, jak uvádí web Tank Encyclopedia.

První prototyp T-84 vyjel v roce 1994 a v témže roce bylo rozhodnuto o stavbě několika dalších nových bojových vozidel. Po úspěšném dokončení rozsáhlého programu zkoušek na konci 90. let vstoupil tank T-84 v roce 1999 do služby v ukrajinské armádě. Dne 24. srpna 2000 se 10 tanků T-84 MBT zúčastnilo přehlídky věnované 10. výročí nezávislosti Ukrajiny.

Zdroj: redakce; Defence Blog; Tank Encyclopedia