Australští vědci plánují vzkřísit vyhynulého tasmánského tygra

Tasmánský tygr je jedním z nejznámějších živočišných druhů Austrálie. I když je od roku 1936 vyhynulý, skupina výzkumníků z university v Melbournu ho plánuje přivést zpět k životu, informoval web cnet.

Andrew Pask, evoluční biolog a odborník na tasmánské tygry z university v Melbournu, celý projekt povede. Poznamenává, že přivést zpět tasmánského tygra z mrtvých je pro něj velká výzva. I když jde o hlavní cíl biotechnologie, která bude postupem času vyvinuta, je to pro dnešní úsilí o ochranu vačnatců naprosto zásadní.

„Není to jako Jurský park. Neměli bychom si hrát na Boha,“ říká Pask. „Ve skutečnosti teď potřebujeme spoustu těchto informací pro ochranu zatím žijících vačnatců.“ Tato technologie je také jádrem návrhu na návrat Woollyho mamuta do roku 2027, vedeného biotechnologickou firmou Colossal. 

Přivést druh zpět vyžaduje pochopení jeho DNA kódu od začátku do konce. Vědci by pak byli schopni odebrat buňky příbuznému druhu a použít CRISPR, což je technika genetického inženýrství, ke změně tohoto kódu. Například tasmánský tygr je příbuzný dalším druhům vačnatců, jako je dunnart, což je vačnatec o velikosti evropské myši. Počínaje dunnartovou buňkou můžete upravit všechny rozdíly v DNA a proměnit ji v tasmánského tygra. První krok je dokončen. Paskově skupině se podařilo dekódovat celý genom tasmánského tygra. Práce potřebná k přetvoření jednoho druhu na jiný je však stále ještě nejméně na deset let, odhaduje sám Pask.

Uvidíme v příštím desetiletí tasmánské tygry potulující se Austrálií? To je těžké říci. Rodokmen připravený v Paskově laboratoři a financování jistě staví lidstvo na cestu k možnosti takové budoucnosti. Biotechnologické pokroky v editaci genů ukazují, že jsme vstoupili do nové reality, kde má věda moc manipulovat s DNA způsobem, který může teoreticky přivést zpět vyhynulé druhy.

Zdroj: cnet.com