Argentinské vrtulníky odolné proti extrémním teplotám Mi-171E na Ukrajině. Létají mezi -58 a 50 stupni Celsia

Argentinský prezident se rozhodl darovat Ukrajině vrtulníky Mi-171E. Co jsou tyto stroje zač?

Mi-171E je jednou z odborných variant známějšího vrtulníku Mi-17 a vyznačuje se dvěma motory VK-2500-03 a schopností provozu v extrémních teplotách. Podle oficiální specifikace může být provozován v oblastech, kde se teplota vzduchu pohybuje mezi -58 a 50 stupni Celsia. Díky tomu mohli Argentinci tyto stroje používat při misích v Antarktidě, píše server Mil.

Stejně jako Mi-17 je i Mi-171E klasifikován jako transportní a záchranářský vrtulník. Je určen k přepravě až 26 cestujících nebo maximálně 12 zraněných osob na nosítkách. Může létat rychlostí až 250 km/h a jeho maximální operační strop je 6 000 metrů.

Jižní Amerika na straně Ukrajiny?
Nový argentinský prezident dává přednost spojenectví se „zeměmi, které brání svobodu“. Spoléhá na úzké vztahy se Spojenými státy a staví se na stranu Izraele, který navštívil na začátku února letošního roku, a Ukrajiny, které nyní předal dva ruské vrtulníky.

Ukrajinská média to hodnotí jako přátelský dar od Javiera Milei, který nastoupil do funkce argentinského prezidenta v prosinci 2023. Kyjev obdrží dva vrtulníky Mi-171E. Zajímavé je, že jde o postsovětské stroje, které Argentina před několika lety převzala zpět od Ruska.

Zdroj: Mil