Android 12 podporuje ovládání smartphonu pomocí gest v obličeji

O nových funkcích Androidu 12 se toho napsalo už hodně, ale tato, jako by vypadla z nějakého sci-fi příběhu. Jde o možnost ovládat chytré telefony pomocí očí a výrazu obličeje, kterou umožňuje technologie zvaná Camera Switches.

A zde je několik možných příkladů použití rozhraní, které se objevilo v systému Android 12 Beta 4 . Pokud se například podíváme na kameru a nasměrujeme oči doleva, můžeme spustit funkci Zpět. Na druhou stranu při pohledu na strop smartphone otevře okno s oznámeními. Když se chcete vrátit na domovskou obrazovku, nemusíte používat ruce. Jen zvedněte obočí s gestem překvapení.

Tímto způsobem lze smartphone ovládat mnoha způsoby. Můžeme ho například naučit, aby otevřel aplikaci, když nás uvidí usmívat se, a aby pořídil snímek, když otevřeme ústa. Jedno je jisté. S takovým smartphonem budeme muset sedět s kamennou tváří, protože nechtěným gestem můžeme vyvolat v danou chvíli nejméně žádoucí reakci systému Android.

Zajímavé na tom všem je, že společnost Google se dříve nezmínila o svém záměru zavést takové řešení do příští verze systému Android. Z toho plyne překvapení a dokonce i pochybnosti, zda bude tento způsob komunikace s chytrým telefonem přijat lidmi.

Tvůrci systému mysleli i na vývojáře, kteří chtějí navrhovat aplikace využívající toto řešení. Vyvinuli rozhraní API nazvané Android Accessibility a sadu nástrojů obsažených v sadě Android Accessibility Suite, které jim umožní realizovat své nápady založené na tomto rozhraní.

Zdroj: Android.com