Americká armáda se připravuje na vyslání robotických zbraní s umělou inteligencí do boje. Co dokážou?

Na obou výročních setkáních a výstavách Association of the U.S. Army 2021 a 2022 představila společnost General Dynamics Land Systems (GDLS) novou desetitunovou robotickou platformu navrženou pro řadu různých hardwarových konfigurací a sad misí.

Počítačové systémy s umělou inteligencí (AI) mohou vstupní data ze senzorů odrážet od existující databáze a provádět srovnání, řešit problémy a analyzovat množství proměnných ve vzájemných souvislostech, které musí zpracovat lidská obsluha. Pokročilé algoritmy dokáží procházet neomezené objemy dat a v milisekundách najít klíčové objekty důležité pro boj, čímž ulehčují kognitivní zátěž a časová omezení kladená na lidské operátory.

„Vzali jsme balíčky senzorů a integrovali je do robota. Učinili jsme ho architektonicky schopným začlenit různé balíčky misí a schopnosti zpracování dat, které umožňují přerozdělit vstupy ze senzorů podle potřeby,“ řekl Don Kotchman, viceprezident GDLS.

Nové technologie by měly být postupně aplikovány na tzv. trvalé flotily, tedy dlouhodobé projekty, i na nové projekty v oblasti robotiky a protivzdušné obrana. Společnost GDLS doufá, že od armády získají zpětné vazby o tom, co je pro ně nejslibnější nebo nejužitečnější. Podle toho bude směřován i další výzkum.

V mnoha případech je nastavení podmínek pro pokračující modernizaci prostřednictvím společných protokolů, standardů IP a rozhraní klíčovým zaměřením GDLS, protože se snaží předvídat požadavky armády a reagovat na ně. Například přístup GDLS k systémům aktivní ochrany (APS) je založen na konstrukci otevřeného systému, který je schopen fungovat jako integrovaná součást vozidla, na rozdíl od systému „bolt-on“. Například efektory a technologie používané pro její APS se mohou lišit v závislosti na taktických požadavcích a integrovat nejmodernější nekinetickou obranu, jako je elektronický boj nebo vysoce výkonné mikrovlny.

Ředitel obchodního rozvoje GDLS v USA Tim Reese vysvětlil pro The National Interest, že technologie APS může využívat jak EW, tak vysoce výkonné mikrovlny.

„Je to systém takzvaného měkkého zabíjení. Je tedy omezen pouze množstvím paliva, které máte ve vozidle, funguje na elektrickou energii. Další jeho unikátní vlastností je, že dokáže porazit roje bezpilotních letounů. Není určen jen pro střety s jednotlivými cíli, i když i to dokáže. Ale dokáže také nasměrovat paprsek mikrovln do větší oblasti a každý dron, který se nachází uvnitř tohoto paprsku, bude zasažen stejným způsobem,“ řekl Reese. Tyto druhy rušiček a zachycovačů by mohly vykolejit útočící flotilu nepřátelských dronů kamikadze.

Společný přístup napříč platformami je dalším způsobem, jak podpořit inovace, zefektivnit údržbu a servis, zlepšit logistický dodavatelský řetězec a zajistit spolehlivost výkonu. To je jeden z klíčových důvodů, proč se vývojáři GDLS zaměřili na celou řadu platforem a technologií, aby do nich zabudovali možnost průběžné modernizace a spolehlivost.

Zdroj: Nationalinterest.org