Zapomenuté tanky z Rakouska. 112 lehkých tanků SK-105 čeká ve skladu na svůj poslední boj

Předtím, než obrněné armády evropských zemí ovládly Leopardy, si mnoho zemí zkonstruovalo vlastní tanky, jako např. Rakousko, kde byla během studené války vyvinuta unikátní konstrukce: lehký tank SK-105. Ve skladech čeká zakonzervováno 112 takových strojů, jak píše server Mil. Vysvětlíme, co je to za tanky.

Neutrální status Rakouska znamenal, že při hledání vybavení pro své obrněné jednotky před lety země vsadila na poněkud neobvyklou konstrukci: lehký tank SK-105. Jednalo se o zařízení vyvinuté pro specifické rakouské podmínky, které mělo sloužit k obraně země před případným sovětským útokem a jeho konstrukce byla optimalizována pro jediný účel: ničení ruských tanků.

Model SK-105, který byl zkonstruován v 60. letech a dodáván jednotkám od počátku 70. let, je hybrid. Lehký tank, v podstatě stíhač tanků, využívá upravený podvozek obrněného transportéru Saurer 4K 4FA. Byla na něj umístěna bezosádková věž po vzoru věže francouzského kolového tanku AMX-13, jak píše server Weapon Systems.

12 výstřelů za minutu

Tank je vyzbrojen kanónem ráže 105 mm s automatickým nabíjením. Zásobování děla municí je řešeno neobvyklým způsobem – ve věži jsou dva zásobníky munice, každý na šest nábojů.

Díky nim může vozidlo vystřelit všech 12 nábojů za minutu, což znamená rychlou střelbu na velmi vysoké úrovni, která přesahuje možnosti jiných tanků.

Nevýhoda tohoto řešení se projeví po vystřílení všech 12 nábojů. V takové situaci je tank zranitelný a musí být stažen z boje, aby posádka mohla ručně doplnit zásobu munice ve věži.

Mobilní podvozek a slabý pancíř

SK-105 má ještě jednu neobvyklou vlastnost. Je velmi lehký, a to ani ne jako tank, ale jako obrněné vozidlo obecně. Hmotnost nižší než 18 tun mu umožňuje dobrou mobilitu v obtížném horském terénu, což bylo jedním z kritérií při navrhování tohoto zařízení.

Tato nízká hmotnost však byla za cenu velmi slabé pancéřové ochrany. Přední část korby je chráněna pouze proti palbě z kanónu ráže 20 mm a boky vozidla jsou odolné pouze proti palbě z ručních zbraní. Je však možné přidat přídavné pancéřové desky, čehož využili zahraniční uživatelé této techniky. Lehké tanky SK-105 jsou v současnosti používány mimo jiné v Argentině, Maroku a Brazílii.

Rakousko vyrobilo 286 vozidel tohoto typu pro vlastní potřebu. Lehké tanky SK-105 sloužily v rakouské armádě velmi dlouho – poslední jednotky až do roku 2010. Vyřazené jednotky byly následně prodány belgické společnosti OIP Land Systems, která podle svého ředitele nyní disponuje 112 těmito stroji. Na základě rozhodnutí Rakouska nemohou být dodány na Ukrajinu.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, weaponsystems.net