Amerika testuje laserové zbraně na Blízkém východě: Zkouška systému DE M-SHORAD

Americká armáda posunula své hranice v oblasti vojenské technologie tím, že do Blízkého východu vyslala svůj nejmodernější laserový zbraňový systém, tzv. Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense, zkráceně DE M-SHORAD. Tento krok je klíčovým momentem v úsilí americké vojenské strategie začlenit podobné zbraně do bojových operací

Již v únoru podle webu Breaking Defense byly do neupřesněné oblasti pod velením amerického centrálního velitelství (CENTCOM) odeslány čtyři prototypy systémů DE M-SHORAD namontované na vozidlech Stryker. Tyto systémy už zahájily předběžné testování v terénu a brzy se očekává zahájení testů za ostrých podmínek.

Experimentální fáze systému DE M-SHORAD

Jde o experimentální povahu nasazení laserové zbraně, kdy hlavním cílem je učení se a adaptace na novou technologii, nikoliv bezchybná operace. Jde zatím o prototyp, který se má ověřit v praxi.

DE M-SHORAD, vyvinutý společností Raytheon, představuje 50kilowattový laserový systém namontovaný na vojenské vozidlo U.S. Army Stryker. Tento systém byl navržen tak, aby dokázal efektivně eliminovat širokou škálu vzdušných hrozeb, včetně dronů, raket, dělostřelectva a minometů, s možností nepřetržité ochrany a minimálním rizikem vedlejších škod.

Testování, výzvy a překážky

Raytheon a americké letectvo již provedly ostré testy menšího, 15wattového laserového zbraně, zvaného „H4“, navrženého pro umístění na standardní nákladní vozidlo. Tato testování ukázala potenciál laserových systémů jako nákladově efektivní alternativy k tradičním kinetickým zbraním, což by mohlo radikálně změnit budoucnost bojových operací.

Hlavní výzvou pro laserové zbraně je oslabení účinnosti laserového paprsku při průchodu atmosférou plnou prachu, vlhkosti a plynů. Tento problém spolu s nepříznivými povětrnostními podmínkami vyvolává otázky ohledně efektivity laserových zbraní v reálných bojových situacích.

Budoucnost laserových technologií

Nasazení systému DE M-SHORAD na Blízký východ, region známý svými náročnými atmosférickými podmínkami, představuje nejdůležitější test, kterému laserové zbraně dosud čelily. Výsledky tohoto testování budou klíčové pro určení budoucího potenciálu technologie řízené energie.

Zdroj: Breaking Defense