Americká bojová vozidla Stryker jsou oblíbená. Budou i na Ukrajině

Nově schválený balíček vojenské pomoci chystaný vládou USA pro bojující Ukrajinu bude nově obsahovat i všestranná bojová vozidla Stryker. Podívejme se blíže na tyto podivuhodné armádní stroje.

Primární podpůrná bojová platforma

Osmikolové bojové vozidlo Stryker je primární podpůrná bojová platforma americké armády a představuje ústřední prvek v probíhající fázi transformace armády. Stryker je výrazně lehčí a lépe přepravitelný než stávající tanky a obrněná vozidla. Splňuje okamžitý požadavek poskytnutí velitelům bojových jednotek strategicky rozmístitelnou (C-17/C-5) a operačně rozmístitelnou (C-130) brigádu schopnou rychlého nasazení kdekoli na světě, jak píše server Military.

Je to všestranný bojový prostředek

Obrněné vozidlo Stryker je 19tunové osmikolové obrněné vozidlo, které armádě poskytuje celkem deset různých vozidel postavených na společném podvozku. Stryker obsahuje dvě varianty – kolový transportér pro přepravu pěchoty (ICV) a mobilní zbraňový systém (MGS). ICV má osm dalších konfigurací: nosič minometů (MC), průzkumné vozidlo (RV), velitelské vozidlo (CV), vozidlo palebné podpory (FSV), zdravotnické evakuační vozidlo (MEV), vozidlo ženijní čety (ESV), vozidlo vybavené naváděnými protitankovými raketami (ATGM) a průzkumné vozidlo (NBCRV), jak píše server Politico.

Spolehlivost a sofistikované podpůrné systémy

Vozidla Stryker mají robustní pancéřovou ochranu, dosahují maximální rychlosti 100 km za hodinu, a mimo jiné jsou také vybavená centrálním systémem huštění pneumatik. Transportní vozidlo pěchoty přepravuje devítičlenný výsadek a dvoučlennou posádku a disponuje zbraňovou stanici s kulometem M2 ráže 12,7 mm a granátometem MK-19 ráže 40 mm, může být také vybaven účinným tankovým kanonem. Stryker pohání stejný motor používaný ve všech středních taktických vozidlech (FMTV) s výkonem 350 HP. Maximální dojezd vozidla je 500 km.

Stryker je navržen tak, aby umožnil snadněji manévrovat v stísněném městském terénu a zároveň poskytoval ochranu na otevřených prostranstvích. Mezi přednosti patří zejména vysoká přepravní kapacita, integrální celoobvodová pancéřová ochrana odolná proti projektilům do ráže 14,5mm a proti dělostřeleckým šrapnelům (lze doplnit přídavným pancířem zajišťujícím ochranu proti kumulativním granátům RPG); schopnost samostatného nasazení; tichý provoz a schopnost prorážet běžné cihlové a tenké betonové zdi.

Zdroj: military.com, politico.com