Americké ministerstvo obrany vyvíjí superpřesné přenosné atomové hodiny pro vojenské operace

Americká vládní agentura DARPA hodlá sestrojit superpřesné optické atomové hodiny, které by byly dostatečně kompaktní, aby se vešly do vojenského letadla nebo terénního vozidla, uvedl server Interesting Engineering.

Ve vojenských operacích je přesnost na úrovni nanosekund vyžadována z toho důvodu, aby vojenské stroje mohly střílet zbraněmi vysokou rychlostí a na extrémní vzdálenosti. I chyba v řádu miliardtin sekundy může způsobit, že střela mine svůj cíl. Za tímto účelem je moderní armáda do značné míry závislá na systému GPS, ale tato technologie není vždy dostupná a může být dokonce rušena protivníky.

Řešením by mohly být atomové hodiny, které by umožnily polním jednotkám určovat čas s mimořádnou přesností bez nutnosti připojení k GPS. Tato technologie využívá paprsek mikrovln k měření frekvence atomů při změně jejich energetického stavu. Nejpřesnějším typem atomových hodin jsou optické atomové hodiny, které nahrazují mikrovlny světelným paprskem, čímž se přesnost zvyšuje stonásobně. Optické atomové hodiny jsou ve skutečnosti tak přesné, že by za celou dobu existence vesmíru, která trvá více než 13 miliard let, neztratily ani sekundu.

Přenosné atomové hodiny

Optické atomové hodiny jsou obvykle velké a těžkopádné stroje, ale cílem projektu agentury DARPA je vyrobit je menší a lehčí, aby se mohly montovat do vojenských vozidel, a dokonce i do satelitů.

„Cílem je přejít od složitých laboratorních konfigurací k malým a robustním verzím optických atomových hodin, které mohou fungovat i mimo laboratoř,“ uvedla programová manažerka Úřadu pro obranné vědy DARPA Tatjana Curcicová. „Pokud budeme úspěšní, tyto optické hodiny by poskytly stonásobné zvýšení přesnosti nebo snížení chyby časování oproti stávajícím mikrovlnným atomovým hodinám a prokázaly by lepší udržení nanosekundové přesnosti časování z několika hodin na měsíc.

Zdroj: interestingengineering.com