Americké jaderné elektrárny obsahují nebezpečné součástky. Padělané díly jsou rostoucím celosvětovým problémem

Vyšetřování regulačního úřadu pro jadernou bezpečnost zjistilo, že přinejmenším některé jaderné elektrárny v USA obsahují padělané díly, které mohou představovat velké riziko, napsali na webu The Verge.

Zatímco obavy ohledně bezpečnosti a jaderného odpadu trápí jadernou energetiku již desítky let, nová zjištění přicházejí v době rostoucího nadšení pro jadernou energii jako bezuhlíkový zdroj energie, který může pomoci státům splnit jejich klimatické cíle.

Šetření bylo provedeno poté, co nejmenované osoby tvrdily, že většina, ne-li všechny jaderné elektrárny v USA mají padělané nebo vadné součástky. Vyšetřování odhalilo problémy s padělanými součástkami v několika různých elektrárnách.

V rámci svého šetření se úřad zaměřil na díly, které jsou nezákonně upraveny tak, aby vypadaly jako legitimní díly s cílem oklamat a také hledal díly, které nesplňují specifikace výrobku. Vzorky odebral ze čtyř elektráren v USA a v jedné z nich našel důkazy o existenci padělaných dílů.

Zpráva varuje, že komise pro jaderný dozor možná podceňuje výskyt padělaných dílů, protože regulační úřad nemá k dispozici spolehlivý systém pro sledování problematických dílů. Požaduje, aby elektrárny hlásily padělky pouze za mimořádných okolností, například pokud vedou k nouzovému odstavení reaktoru.

Zpráva také uvádí, že komise důkladně neprošetřila všechna obvinění z padělání. V září 2021 bylo v USA v provozu 55 jaderných elektráren a úřad si pro svou zprávu vybral vzorek pouze ze čtyř. Padělky ventilů, ložisek, jističů, potrubních armatur a konstrukční oceli v jaderných elektrárnách v USA i v zahraničí jsou rostoucím problémem v celém odvětví jaderné energetiky i v dalších průmyslových odvětvích na celém světě.

Debata o tom, zda jadernou energetiku rozšiřovat, nebo omezovat, se stupňuje s tím, jak země přijímají nové závazky v boji proti změně klimatu. Zatímco Německo plánuje v letošním roce vyřadit z provozu všechny své zbývající jaderné generátory kvůli obavám o bezpečnost, Francie, která již nyní využívá jadernou energii pro výrobu elektřiny více, než kterákoli jiná země na světě, včera uvedla, že postaví 14 nových reaktorů.

Zdroj: theverge.com