Amatérismus v britském námořnictvu. Ponorku opravili lepidlem a byl z toho skandál

V roce 2012 byla na jaderné ponorce HMS Vanguard zjištěna radioaktivní kontaminace. Generální oprava, která začala o dva roky později a zahrnovala výměnu palivových tyčí, byla dokončena v polovině roku 2022. Nyní se ukazuje, že při rekonstrukci došlo ke skandálnímu zanedbání.

Podle zpráv o opravě lodi HMS Vanguard, které zveřejnil The Guardian, nebyly trubky používané k přepravě chladicího média v komoře jaderného reaktoru svařeny, ale spojeny lepidlem.

Skandální porušení postupů sice nezpůsobilo žádné nebezpečí, ale ve Spojeném království vyvolalo pochopitelné pobouření. „Je to ostuda. Jaderná energie není žádná věc, kde by se měly používat zkratky při opravách“ komentoval tuto záležitost britský ministr obrany Ben Wallace.

Po zjištění nesrovnalostí následuje audit, který se provádí na lodi s cílem odhalit další pochybení a zjistit, kdo a kdy byl odpovědný za provedení nesprávných oprav.

Dosud bylo nalezeno nejméně sedm sporných lepených spojů. Způsob spojení trubek byl objeven teprve nedávno, což souvisí s jedním z testů po generální opravě lodi, kdy byl poprvé získán plný výkon reaktoru.

Ponorka HMS „Vanguard“ je představitelem série čtyř jaderných ponorek, které jí daly jméno. Ponorky Vanguard (HMS „Vanguard“, „Victorious“, „Vigilant“ a „Vengeance“) mají ve Spojeném království zvláštní úlohu.

Po vyřazení pozemních raket a jaderných bomb jsou jedinými nosiči britských mezikontinentálních balistických raket s jadernými hlavicemi, a představují tak pilíř britského jaderného odstrašení.

Jedna taková ponorka je trvale na hlídce, druhá zůstává v pohotovosti a další dvě procházejí generální opravou nebo obnovou bojové připravenosti po návratu z mise.

Tyto ponorky vstoupily do služby v posledních letech 20. století. Každý z nich je 150 metrů dlouhý a váží 15 600 tun. Jejich hlavní výzbrojí je vedle torpéd 16 raket UGM-133 Trident II D-5. Jedná se o výkonné mezikontinentální střely, z nichž každá váží 58 tun a má dolet až 11 000 km.

Střely Trident jsou dlouhé 13,4 metru, mají průměr více než 2 metry a mohou nést bojovou hlavici (také variantu MIRV s podhlavicemi) o hmotnosti až 2 800 kg. Zbraně tohoto typu se spolu s britskými předsunutými stíhačkami nacházejí také na palubě amerických jaderných ponorek typu Ohio.

Zdroj: redakce, The Guardian; Royal Navy