Toto by měl udělat každý senior nad 65 let hned, jak vstane. Ještě večer se budete cítit jako z reklamy na zdraví
S přibývajícím věkem dělají senioři velkou chybu, která spočívá ve snížení celkové aktivity. Je to jeden z důvodů, proč lidé ve stáří trpí bolestmi a ztuhlými svaly, a bohužel také snadno utrpí úraz, který je může trvale upoutat na lůžko. Pokud se chcete těmto problémům vyhnout, stačí vám provádět každé ráno jednoduchou rutinu, díky které se budete ve stáří cítit čilí jako rybička.
Přestože ve vyšším věku potřebujeme pohybu více, většinou se ho právě tehdy začneme vzdávat a volíme pohodlnější způsob života. Právě tímto krokem si lidé zadělávají na velké zdravotní potíže, které je ve stáří čekají. Jednou z věcí, kterou pro své zdraví můžete udělat hned teď, je přitom zcela jednoduchá a zvládnete ji v každém věku. Pokud si z ní vytvoříte rutinu, v budoucnu sami sobě poděkujete.

Důkladné protažení svalů každý den prospěje vašemu zdraví
Abyste podpořili svůj pohybový aparát, nemusíte toho dělat mnoho. Bohatě postačí krátká rozcvička, kterou můžete udělat každý den hned poté, co vstanete. Nejen že své tělo perfektně připravíte na následující den, a večer budete do postele chodit bez nepříjemných bolestí, ale také tímto způsobem podpoříte své svaly, kosti i klouby. Na internetu najdete nespočet videí, které vám přesně ukážou, jak byste měli cviky provádět. Každopádně je důležité, abyste procvičili co nejvíce partií – to znamená nejen svaly na rukou, ale také na nohách, hýždích a dále ramena, záda a břicho.
Díky pravidelné rozcvičce se brzy budete cítit mnohem lépe, objevíte v sobě novou dávku energie a získáte větší sílu. Posílení svalů a pohybového aparátu vám ale pomůže také ve stáří, kdy je každý pád považován za nebezpečný. Pokud totiž máte slabé kosti i svaly, jednoduše si něco zlomíte, natáhnete sval nebo vykloubíte rameno. Díky pravidelné rozcvičce budete podle několika provedených studií mnohem méně náchylní k podobným nepříjemným úrazům a dalším potížím. Nemyslíte, že to stojí za zkoušku? Přece jen to nejhorší, co pro své zdraví a dlouhověkost můžete udělat, je nebýt aktivní.
Kolik času by měli senioři věnovat pohybu?
O tom, kolik pohybu by si měli senioři každý týden dopřát, poučuje i Národní zdravotnický informační portál. Ten doporučuje alespoň 150 minut pohybové aktivity o střední intenzitě (jízda na kole, zahradničení, procházka), nebo alespoň 75 minut pohybu o vyšší intenzitě (plavání, posilování nebo hraní tenisu). Dva dny v týdnu by měli navíc věnovat čas cvičení na posílení svalů. Obecně se doporučuje dělat různé druhy aktivit, abyste měli jistotu, že procvičíte celé tělo.

Nevíte, jak začít? Zkuste to jednoduše. Snažte se chodit více pěšky a také choďte o něco rychleji. Pokud máte na výběr mezi výtahem a schody, vždy jděte po schodech – i když se vám to zdá nepříjemné, je to právě to posilování, o kterém jsme nyní psali. Své zdraví podpoříte i procházkami se psem, pravidelnou prací na zahrádce a zkrátka vším, u čeho se tak trochu zapotíte (třeba i při vysávání).
A co dělat, pokud se vám do pohybu zkrátka příliš nechce? Nezapomeňte, že to děláte pro své zdraví. Domluvte se s přáteli a vyražte za pohybem společně. Také můžete myslet na vše, co vás díky pravidelnému pohybu a posilování čeká: třeba život bez bolestí, lepší spánek a více energie.