Po ohlášení velké změny u zubařů dělají lidé tuto zásadní chybu. Ničí si tak chrup a připravují se o peníze
Novela zákona ohledně hrazených plomb způsobila zmatek. Mnoho lidí si myslí, že od roku 2026 dostanou bílou plombu zcela zdarma. Ve skutečnosti však může jít o omyl, který má vážné následky pro zdraví i peněženku.
Sněmovna schválila novelu zákona, která počítá s tím, že od roku 2026 budou v určitých případech hrazeny pojišťovnami také bílé plomby. Významná část veřejnosti to ale pochopila nesprávně. Objevily se desítky případů, kdy pacienti odložili ošetření zubů, protože očekávali, že příští rok už bílou plombu dostanou zadarmo. Zubaři ale upozorňují, že se jedná pouze o základní typy výplní, které mají omezené využití.
Podle stomatologů jde o nepochopení situace. „Hrazeny budou jen tzv. nevrstvené kompozity, které jsou vhodné jen na malé kazy. Pro větší opravy bude i nadále potřeba kvalitnější, vrstvená výplň, kterou si pacient zaplatí sám,“ uvedla stomatoložka. Doplnila, že ve většině případů se u pacientů objevují právě rozsáhlejší poškození, na která nehrazená výplň nestačí.
Odkládání ošetření může zničit chrup
Zubaři se shodují, že odkládání ošetření kvůli předpokladu „bezplatné bílé plomby“ může skončit ztrátou zubu. Kaz se mezitím zvětší, může zasáhnout zubní dřeň nebo vést až k extrakci. „Říkal mi, že si počká na bílou plombu zdarma. Nechce platit. Nakonec možná přijde i o ten zub,“ popisuje jeden z českých stomatologů. Takové případy podle odborníků nejsou výjimečné a mohou se snadno proměnit v komplikované a drahé zákroky.

Navíc platnost novely není okamžitá. Musí projít Senátem a být podepsána prezidentem. Plné nabytí účinnosti se očekává až od roku 2026. Do té doby platí současný režim. Lékaři tak varují před zbytečným čekáním, které může být nejen bolestivé, ale i nákladné.
Co bude opravdu zdarma a co ne
Podle plánu ministerstva zdravotnictví budou hrazeny pouze jednobarevné kompozitní výplně, které však nesplňují estetické ani standardy trvanlivosti těch, za které se dnes doplácí. Ty lepší, vrstvené bílé plomby, budou s příspěvkem pojišťovny, ale zároveň se u nich bude počítat s doplatkem.
Někteří odborníci upozorňují, že nový systém bude možná ještě méně přehledný než ten současný.
Proč si lidé myslí, že bude vše zdarma?
Zmatek způsobila neúplná mediální komunikace a nejednoznačné vyjádření politiků. Informace o „bílých plombách zdarma“ se rychle rozšířila, ale bez vysvětlení, že půjde o nejzákladnější varianty výplní. Řada pacientů si tak vyložila novelu jako příslib bezplatné estetické stomatologie. To ale není pravda, což nyní působí frustraci i zklamání.

V ordinacích se dnes lékaři setkávají s řadou podobných scénářů. „Přišel pacient s tím, že chce všechny amalgámové plomby vyměnit za bílé, ale nechce platit. Musela jsem mu vysvětlit, že to takto nefunguje,“ uvedla jedna ze stomatoložek. A podobných nedorozumění přibývá.
Jak se chovat, abyste nepřišli o peníze a zuby
- Nepodléhejte dojmu, že všechny bílé plomby budou zdarma.
- Pokud máte kaz, neodkládejte ošetření. Důsledky mohou být bolestivé i finančně náročné.
- Zeptejte se přímo svého zubaře, jaké typy výplně budou hrazeny a kolik budou doplatky.
- Počítejte s tím, že novela musí projít ještě legislativním procesem.
- Pamatujte, že i u hrazené výplně se může doplácet za práci nebo za kvalitnější materiál.
- Sledujte oficiální informace pojišťoven a ministerstva zdravotnictví, které budou podrobnosti upřesňovat.
Domněnka, že bílé plomby budou od příštího roku zdarma pro všechny, není pravdivá. Realita je složitější a bez včasného ošetření může dojít k škodě na zdraví i financích. Zubní kaz se sám nezastaví a čekáním na změnu zákona si lidé mohou způsobit vážné komplikace. Místo odkladů se vyplatí informovat u odborníků a volit řešení, které odpovídá aktuálnímu stavu.
Zdraví zubů za to stojí a plané očekávání může vést jen ke zklamání.
Zdroj: vzp.cz; seznamzpravy.cz; finance.cz