Kolik průměrně vydělává obvodní lékař v Česku. Neuvěřitelná částka vás dostane
Praktičtí lékaři jsou nenahraditelnou součástí zdravotního systému. Znají své pacienty často celý život, pomáhají při akutních i chronických potížích a poskytují prevenci i lidskou oporu. Na některých místech Česka jich je ale zoufalý nedostatek. Přestože se tabulkové platy mohou zdát na první pohled nízké, realita ukazuje, že výdělky obvodních lékařů přesahují v mnoha případech 100 000 korun měsíčně, a to i na malých městech.
Za touto částkou se však skrývá spousta práce, odpovědnosti i mnoho let náročného studia. Podle dat serveru platy.cz za první pololetí roku 2024 činila průměrná hrubá mzda praktických lékařů v Česku 98 300 korun. Polovina z nich si ale vydělala méně než 58 688 korun. Nejčastější měsíční výdělek (medián) byl pak 44 721 korun, což je stále víc než dříve. Meziročně tak došlo k nárůstu o 5 000 korun. Statistici ovšem upozorňují, že průměr i medián zkreslují realitu. Příjmy ve zdravotnictví totiž dost ovlivňuje i fakt, zda lékař pracuje ve veřejném, nebo soukromém sektoru.

Značný rozptyl výdělků
Rozdíly mezi nejhůře a nejlépe placenými praktiky jsou obrovské. Desetina lékařů se podle statistik pohybovala pod hranicí 39 000 korun měsíčně, zatímco horní desetina dosahovala částek přes 172 000 korun. Ještě zajímavější jsou čísla z veřejného sektoru: čtvrtina nejlépe placených praktiků tam pobírala přes 117 266 korun měsíčně a desetina přes 144 321 korun. Důležitou roli tu ale hrají odměny a různé příplatky za práci v noci, o víkendech nebo svátcích. Tyto příplatky mohou tvořit téměř polovinu celkového platu.
Veřejný vs. soukromý sektor
Lékaři ve státních nemocnicích a ambulancích pobírají oficiálně „plat“ podle tabulek. Naproti tomu ti v soukromých zařízeních mají „mzdu“, která bývá sjednaná individuálně a často výrazně vyšší. Letmým pohledem na inzerci na specializovaných lékařských inzertních serverech zjistíte, že nabídky kolem 100 000 korun měsíčně pro praktického lékaře jsou naprosto běžné.
Ordinace v Novém Strašecí například nabízí 110 000 Kč hrubého za plný úvazek, navíc s benefity jako je příspěvek na stravu nebo zkrácená ordinační doba během letních prázdnin. Na pracovním portálu Personalka.cz lze tak najít desítky aktuálních nabídek pro praktické lékaře. Zdravotní středisko v Hustopečích u Brna nabízí až 130 000 Kč měsíčně, privátní ambulance v Jihlavě zase inzeruje mzdu 120 000 Kč s náborovým příspěvkem. Ukazuje se, že zkušený praktik s atestací si dnes může vybírat a přitom i zůstat na maloměstě.

Není to bez práce
Takhle vysoký plat si však lékaři musí zasloužit. Daní je obrovský počet hodin, který musí odsloužit. Průměrný lékař v soukromé praxi odpracoval v prvním pololetí 2024 více než 170 hodin měsíčně, z toho 25 hodin přesčas. U veřejného sektoru to bylo „jen“ 151 hodin, ale i zde se jedná o náročné pracovní tempo. Praktik musí zvládnout nejen léčbu pacientů, ale i náročnou administrativu, vyčerpávající komunikaci s pojišťovnami a často i organizační chod celé ordinace.
Studium a odpovědnost
Cesta k pozici praktického lékaře je dlouhá a trnitá. Nejde jen o šest let studia na lékařské fakultě, ale i o další roky specializační přípravy a nutných atestací. Praktičtí lékaři nesou obrovskou odpovědnost, často jako první odhalují závažné diagnózy, nebo indikují další léčbu. Kromě odborných znalostí musí též disponovat dobrými komunikačními dovednostmi, být psychicky odolní a mít schopnost se rychle a hlavně správně rozhodovat. Není divu, že si za tuto svou náročnou práci zaslouží odpovídající odměnu.