Ukrajinská protivzdušná obrana. Jak je účinná?

Po nedávných masivních ruských raketových útocích proti ukrajinským civilním cílům je zřejmé, že zajištění ukrajinské protiletadlové a protiraketové obrany je jedním z klíčových faktorů majících velmi výrazný vliv na konečný výsledek této války.

Ukrajinská protiletadlová obrana se skládá z většího počtu různých zbraňových systémů. Většina z nich pochází ještě ze sovětské éry, jak uvádí server The Conversation. Ukrajina, ale v průběhu této války obdržela od svých západních spojenců moderní protiletadlové zbraně. Jak účinné tyto systémy jsou?

Protivzdušný systém dalekého dosahu S-300

Jedná se o nejúčinnější protiletadlovou a protiraketovou zbraň dalekého dosahu, kterou ukrajinská armáda disponuje. Je schopen ničit nepřátelská letadla pohybující se ve vzdálenosti až 200 km a balistické rakety do vzdálenosti až 40 km. Systém je plně automatizován. Radary, které jsou jeho součásti vyhledají letící cíl a předají údaje o jeho trajektorii řídící jednotce, která vyhodnocuje získané informace. Systém je schopen zahájit raketovou palbu na několik cílů současně. Mohou se nacházet ve vzájemné vzdálenosti až 80 km.

9K37 Buk

Samohybný protiletadlový systém středního dosahu schopný zneškodňovat obtížně zachytitelné cíle, včetně balistických raket. Střela měří na délku 5,5 metrů a váží 690 kg, z toho bojová hlavice 70 kg. Tato raketa v průběhu přibližování se ke svému cíli dosahuje rychlosti až 1200 m/s. Účinný dostřel se pohybuje od 30 km až po 70 km, u nejmodernější verze této zbraně.

Systém Tor

Další původně sovětská zbraň země-vzduch krátkého dosahu. Operuje v nízkých a středních výškách za každého počasí. Je schopná ničit letadla, helikoptéry, drony a nepřátelské rakety. Systém je vybaven dopplerovským radarem pracujícím v pásmu G/H s pasívní elektronickou anténou.

9K35 Strela-10

Vysoce mobilní protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu. Může odpalovat raketové střely typu 9M37, 9M37M nebo 9M333. Střely jsou schopné zničit vzdušné cíle pohybující se ve výškách do 3500 metrů a vzdálenosti max. 5 km. Rychlost letu střely dosahuje 800 m/s. Navádění střely na cíl je prováděno opticky nebo prostřednictvím infrazaměřovače.

2K22 Tunguska

Zajímavý mobilní hybrid protileteckého kanónového dvojčete ráže 30 mm a osmi raket země-vzduch 9M311. Ve službě je od začátku 80 let minulého století. Stroj disponuje radarem detekujícím nepřátelské vzdušné cíle nacházející se do vzdálenosti maximálně 18 km.

Vyjma výše uvedených zbraňových systémů ukrajinská protivzdušná obrana zahrnuje moderní západní protivzdušné zbraně dodávané Ukrajině od začátku války v rámci mezinárodní vojenské pomoci. Jedná se především o rakety NASAMS, Aspide, americké FIM-92 Stinger, nebo Starstreak.

Zdroje: Redakce, mil.gov.ua, militarytimes.com, The Conversation