Zoufalství Ruska. Jakou munici dostává od soudruha Kim Čong-una?

Válka na Ukrajině ukázala slabost ruské armády, logistiky a dokonce i průmyslu, který již nedokáže vyrábět ani velmi jednoduché dělostřelecké granáty v dostatečném množství a Rusové je musí získávat z vyděděných států. Uvádíme, co se Rusku podařilo od KLDR získat.

KLDR disponuje velmi rozsáhlým dělostřelectvem s více než 22 000 různými systémy. Tyto systémy jsou většinou kopiemi ruských systémů z dob SSSR, které používají rozměrově stejnou munici. Takže tu máme postsovětské tažené houfnice ráže 122 mm nebo 152 mm, raketové systémy MLRS typu BM-21 s dostřelem 20 km. KLDR má také systémy KN-09 MLRS s 300mm neřízenými raketami s doletem až 200 km, které jsou možná kompatibilní s BM-30 Směrč.

Tímto způsobem může Rusko získat muxnici pro hlavňové systémy, jako je 2S1 Gvozdika s dostřelem 15 km, 2S3 Akacija a 2S5 Hyacint s dostřelem ~18 a 28 km, které jsou výrazně horší než moderní dělostřelecké systémy, jako je Krab dodávaný Ukrajině zeměmi NATO.

Nedostatky ruského průmyslu, které znemožňují dostatečně vyrábět tak jednoduché zbraně s použitím v podstatě základních prvků, jako jsou rázové rozněcovače, metody odlévání ocelových těles, výroba výbušnin a raketového paliva, ukazují rozsah úpadku Ruska do pozice země třetího světa, která se musí zachraňovat dodávkami z vyděděných států. Dříve to byl SSSR, kdo vyzbrojoval KLDR, a nyní se role obrátily, jak uvádí server VOA.

O dodávkách dělostřelecké munice z KLDR do Ruska informovaly USA, konkrétně mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby. KLDR poslala do Ruska významnou zásilku dělostřelecké munice, kterou se snažila zamaskovat jako dodávku do zemí na Blízkém východě nebo v severní Africe, jak píše server NY Times.

John Kirby bohužel odmítl odhadnout velikost zásob, ale podle jeho slov nejsou dostatečně velké na to, aby něco změnily na chersonské frontě nebo na východě. Američané mají také sledovat zásobovací trasy a subjekty, které do Ruska převádějí korejskou munici, jak píše server AP News.

Zdroj: nytimes.com, voanews.com, redakce, apnews.com