Železná kopule Evropy. Má chránit oblohu podobně jako systém v Izraeli. Bude monitorovat objekty o velikosti pouhých 30 cm

Poláci nedávno oznámili záměr Polska podílet se na výstavbě „evropské železné kopule“. Tento termín odkazuje na známý izraelský obranný systém Iron Dome, což je ale v evropském kontextu zavádějící, píše portál TechWP.

Evropská investice do satelitního programu

Dne 20. května byla uzavřena smlouva mezi Polskem a Evropskou investiční bankou (EIB) na financování satelitního programu v hodnotě 300 milionů eur, tedy zhruba 7,4 miliard korun. Tento program zahrnuje špionážní družice s polským řídicím centrem, které dodá koncern Airbus Defence & Space. Satelity budou schopny pozorovat objekty o velikosti pouhých 30 cm, což poskytne nezávislé možnosti pro vojenské i civilní monitorování, včetně oblastí postižených přírodními katastrofami.

ESSI: Evropský protiraketový štít

Satelitní program ESSI (European Sky Shield Initiative) představuje evropskou iniciativu pro vybudování vícevrstvého protiletadlového a protiraketového systému. ESSI se zaměřuje na společné budování kapacit pro obranu proti letadlům a raketám v Evropě.

Nesprávné označení „evropská železná kopule“

Iron Dome, často překládán jako „Železná kopule“, je pouze jednou částí izraelské vícevrstvé obrany, zaměřenou na krátký dosah. Vedle Iron Dome zahrnuje izraelský systém také středně dosahové systémy jako Davidův prak (David’s Sling) a dlouhodobé obranné systémy Arrow 2 a Arrow 3. Odkazování na ESSI jako „evropskou železnou kopuli“ tedy zjednodušuje komplexní strukturu budoucího evropského obranného štítu.

Zdroj: TechWP