Záhadné útočné letouny Su-25 na Ukrajině. Jsou z Makedonie a hlídají ukrajinské nebe

Čtyři záhadné útočné letouny Su-25 ze Severní Makedonie jsou na Ukrajině. Uvádíme pozadí jejich dodání a jejich výkony.

Podle webu Defense Express Ukrajina v srpnu 2022 skutečně obdržela čtyři útočné letouny Su-25 ze Severní Makedonie. Informaci nakonec 14. března letošního roku potvrdilo makedonské ministerstvo obrany. Zajímavé je, že jde o bývalé ukrajinské stroje prodané Severní Makedonii v roce 2001, které tamní letectvo používalo až do roku 2004.

Dodané útočné letouny Su-25 tedy sloužily spíše jako zdroj náhradních dílů, než aby byly využívány k provádění leteckých útoků na ruské pozice.

Kromě toho Severní Makedonie zveřejnila seznam zbraní předaných Ukrajině a ten zahrnoval: ruční zbraně s municí, dělostřelectvo, tanky T-72, výše zmíněné letouny Su-25 a protiletadlové a protitankové zbraně. V současné době se uvažuje o převodu přibližně 12 vrtulníků Mi-24.

Su-25 – útočný kůň sovětského letectva

Letoun Su-25, který v nomenklatuře NATO nese také kódové označení Frogfoot, se běžně objevuje u obou stran války na Ukrajině. Jedná se totiž ještě o sovětskou konstrukci z 80. let 20. století určenou pro mise přímé letecké podpory, takzvané CAS z blízké letecké podpory.

Jako s takovým máme co do činění s poměrně silně pancéřovaným strojem určeným pro let v malých výškách při nízké rychlosti (950 km/h). Klíčové systémy letounu jsou zdvojené, aby přežily pozemní palbu z protiletadlových kanónů nebo výbuchy malých tříštivých hlavic ručních protiletadlových kompletů. Samotný pilot sedí v jakési pancéřové vaně silné až 25 mm, jak píše server Airforce Technology.

Pro přímou leteckou podporu je naopak letoun vybaven kanónem GSz-30-2 ráže 30 mm a výzbrojí nesenou na 10 pylonech s celkovou nosností něco přes čtyři tuny. Ta zahrnuje neřízené pumy o maximální hmotnosti 500 kg každá, přídavné zbraňové zásobníky a zásobníky s neřízenými raketami S-5, S-8 nebo S-25. Méně často se používají laserem naváděné protitankové střely Ch-25M.

Zdroj: redakce, defence-ua.com, airforce-technology.com